Zajímá vás

ROZHOVOR s  terapeutem Bc. Jiřím Klozarem o masážích KUNYE

Tento rozhovor původně vznikl pro Magazín Domu osobního rozvoje Maitrea v roce 2013. Od té doby jsem se v mnohém posunul, a proto jsem některé své odpovědi doplnil o nové poznatky. Také od vás, klientů, dostávám dotazy a odpovědi na ně s dovolením zařazuji sem. Doufám, že vás masáž kunye nadchne, jako nadchla mne.

září 2017, Praha

Mohl byste, Jiří, říci něco o sobě, jak jste se seznámil s tibetskou masáží?
Během studia fyzioterapie na univerzitě jsem se nejdříve setkal s tibetskou medicínou a to během několikadenního praktického kurzu. O tibetské masáži kunye jsem se dozvěděl prostřednictvím doktorky Anastazje Holečko, se kterou jsme v roce 2012 založili Akademii tradiční tibetské medicíny pro Českou republiku. Následující rok jsem začal studovat tibetské masáže v Polsku, jelikož v Čechách tuto techniku nikdo nevyučoval.

Co všechno může tibetská masáž obsahovat, v čem je charakteristická?

Její největší předností je její mnohostranné působení, protože vychází ze systému celostní tibetské medicíny. Tradiční tibetská medicína je holistický systém pro diagnostiku a léčbu zdravotních potíží v souvislostech. I tibetská masáž je tedy velmi efektivní a stará metoda, jak léčit různé potíže, které spolu na první pohled ani nesouvisí. Během masáže kunye využíváme i další techniky jako například baňkování, akupresuru, nahřívání moxou, léčebné obklady atd. Charakteristické je také to, že před masáží provedu s klientem krátký rozhovor, při kterém zjistím jeho konstituci, aktuální kondici a konkrétní zdravotní potíže. Díky tomu mohu pak masáž přizpůsobit tak, aby byla co nejlepší terapií.

Pro koho je tibetská masáž vhodná?

Zde si myslím, že je stejně jako ostatní masážní techniky, je tibetská masáž vhodná při prevenci onemocnění, a to hlavně pohybového aparátu. Masáž se doporučuje i velmi malým dětem, které pomáhá uklidnit, také se vřele doporučuje těhotným ženám a starším lidem. Při dnešním životním stylu, kdy převládá sedavý způsob života a stres začíná být faktorem číslo jedna při vzniku onemocnění, se masáž kunye stává jednou z nejlepších metod jak při prevenci, tak i při ošetření širokého spektra poruch. To je další charakteristický rys, který masáž kunye odlišuje od ostatních masážních technik: kromě prevence a řešení akutních potíží pohybového ústrojí řeší a pomáhá předcházet i řadě jiných obtíží: poruchy spánku, soustředěnosti, poruchy zažívání, paměti, emoční vypětí, dlouhotrvající únava, neurologické poruchy a mnoho jiných potíží naší doby.

Proč je důležité znát svůj konstituční typ?

Konstituční typ zjišťujeme při rozhovoru před masáží. Konstituce vám pomůže pochopit, jaké jsou slabé a silné stránky vašeho těla, energie a vaší mysli. Když znáte svůj konstituční typ, můžete snadno zjistit, co můžete dělat pro udržení svého zdraví. Například jaké potraviny je dobré jíst a jakým jídlům je dobré se vyhnout, jakým životním stylem žít, jak spát. TTM obsahuje i doporučení ohledně sexuální aktivity, způsobu jakým odpočívat, jakým sportovat apod.

Jak se pozná konstituční typ?

Dobrý lékař pozná konstituční typ paciante velmi rychle. Z toho jaké máte tělo, pleť, vlasy, ze způsobu, jakým mluvíte, jak se pohybujete, jak uvažujete, jaké máte tendence v chování, stravování atd. Dále se dá konstituční typ zjistit pomocí otázek v dotazníku.

Jak taková masáž probíhá?

Tibetská masáž má několik úrovní. Základem je nanášení oleje, popřípadě bylinného odvaru. Olej můžeme nanášet jak na celé tělo tak lokálně. Další úrovní je ohřívání, nebo ochlazování konkrétních míst na těle, které souvisí s jednotlivými orgány. V pořadí třetí úrovní je práce s klouby, zde se předpokládá, že jednotlivé klouby jsou energetickými centry. Takže všechny klouby v těle se jemně mobilizují, masírují. Dalším krokem je stimulace akupresurních bodů, které se nacházejí na tváři, hlavě, zádech, hrudníku a jednotlivých končetinách. To slouží i jako diagnostika, protože v případě, že některý bod je bolestivý na dotek tak se předpokládá, že zde nastala určitá stagnace nebo problém. Pátým krokem je ošetření šesti vnějších energetických kanálů, tzv. meridiánů. Posledním krokem je odstranění oleje.

Jaké oleje používáte?

Používám nejkvalitnější panenské oleje, hlavně olivový, který má více ochlazující účinek a používám ho u lidí, jejichž konstituční typ je spojený s elementem ohně. Sezamový olej používám u lidí s konstitucí, která je spojená s elementy vody, země nebo větru. Tyto elementy jsou v podstatě velmi chladné a sezamový olej je vyvažuje svou teplou charakteristikou. Do těchto olejů přidávám byliny pro zesílení jejich účinku, například šafrán, muškátový oříšek, hřebíček a další. Na ošetření konkrétních akupresurních bodů používám přepuštěné máslo, které obsahuje tzv. pět amrit, což je velmi stará bylinná formule.

Jak často je dobré chodit na masáž?

Pro ty z vás, kteří jsou zdraví a cítí se v pohodě, je dobré chodit preventivně. Také doporučuji tuto metodu zkusit, dopřát svému tělu masáž, jelikož si myslím že je to velmi vhodná zkušenost v dnešní době, kdy většina z nás je v určitém stresu a napětí. Ti z Vás, kteří mají určité zdravotní potíže, doporučuji také tuto metodu vyzkoušet, jelikož může být velmi účinným a příjemným prostředkem k nastolení rovnováhy a zdraví.

—————————————————————

O MASÁŽI OBECNĚ A PRAKTICKY

červen 2017

Je potřeba si na masáž něco přinést?

Vše potřebné k masáži máme my. Vy si jen dopřejte chvilku na sebe a mějte chuť zažít hluboké uvolnění a odpočinek. V případě, že se budete chtít po masáži osprchovat, koupelna se sprchovým koutem je k dispozici.

Existují nějaké kontraindikace k tibetské masáži?

Podobně jako u jiných masáží se nedoporučuje provádět masáž během stavů akutního nachlazení, horečnatých stavů, viróz. Obecně se doporučuje před masáží nejíst.

Odnesu si nějaká doporučení?

Během krátkého rozhovoru společně zjistíme, jaký jste konstituční typ dle TTM. Díky tomu můžete zjistit jaké potraviny, způsob přípravy jídel a životní styl jsou pro Vás z dlouhodobého hlediska vhodné.

Jak často mám na tibetskou masáž chodit?

To je velmi individuální, záleží na mnoha okolnostech. Obecně můžeme říct, že jako prevence je vhodné tento typ masáže absolvovat každé tři měsíce. Při akutních a chronických potížích se doporučuje ošetření několikrát opakovat.