Jedno ráno se probudím a cítím, že mám hlavu těžkou jako z olova. Šíje bolí, oči mám rozmazané a žaludek se ozývá, jakoby mě postihla menší kocovina. Jenže, alkohol jsem večer nepil. Sejde se to znovu a znovu: náhlá migréna, kolísající tlak, divné mravenčení v prstech, někdy i píchání v uchu. Když si to dáte dohromady, až později vám dojde, že všechny tyhle trable může způsobovat jediná věc – bolest krční páteře. Co všechno vás díky ní může zaskočit a proč je tahle část těla tolik podceňovaná?
Jaké příznaky může vyvolat bolest krční páteře?
Krční páteř je mistr převleků. Že vás bude bolet krk, to tak nějak čekáte. Ale že se vám z toho může zatočit hlava u regálu v supermarketu nebo vám začne hučet v uších při procházce se psem? To už málokoho napadne. Dokonce jsem zažil, že kamarád dva měsíce řešil brnění v ruce – nejdřív to vypadalo na špatný monitor v práci, pak na nízký tlak, nakonec mu pomohla fyzioterapeutka, co se zaměřila ne na ruku, ale právě na krk.
Klasické příznaky, které můžete díky krční páteři odnést, nejsou jenom omezené na bolest nebo ztuhlost. Někdo cítí tlak nebo bolest v šíji, a to až k lopatkám. Pak jsou tu bolesti hlavy – takové tupé, vytrvalé, někdy připomínají migrénu, často začínají vzadu u lebky a šíří se do spánků a za oči. Velmi časté jsou i závratě, pocit na omdlení, poruchy rovnováhy nebo nejistá chůze. Spousta lidí si taky stěžuje, že se jim při rychlých pohybech zatočí svět nebo se jim špatně zaostřuje do dálky.
K méně běžným, ale přesto rozšířeným příznakům patří brnění nebo necitlivost v rukou, slabost v jedné ruce, pocit "knedlíku v krku", někdy až poruchy polykání. Lidé často řeší, proč se jim špatně dýchá, mají tlak na hrudi, nebo je pálí žáha – a opět, lékařská vyšetření nic neukážou. Krční páteř může ovlivnit také nervový systém, což se promítne do zvýšené únavy, úzkosti nebo i nočních pocení. Zajímavé je, že některé problémy s krční páteří se projeví zvýšeným tlakem nebo kolísáním krevního tlaku.
Někteří zažívají i bolesti v rameni, mezi lopatkami, v oblasti hrudi, někdo i pocity "špatného" dýchání, nejistoty, šumění nebo pískání v uších (tinnitus), slzení očí a dokonce i potíže s koncentrací nebo nenápadné poruchy spánku. Já sám poznám ztuhlost krku podle toho, že se mi najednou krátkodobě zhorší zrak nebo cítím mírný tlak na temeni hlavy – a to vše fakt jenom z toho, jak sedím u počítače nebo zvednu něco těžkého s hlavou v předklonu.
Co všechno může stát za bolestí krční páteře?
Nejpočetnější skupinou jsou dnes "kancelářské krky" – dlouhé hodiny sezením u stolu, koukáním do monitoru, ohýbáním hlavy dolů na mobil. Jen si zkuste schválně celé dopoledne dívat do displeje, a potom si prokřupněte krk – jasný signál, že svaly jsou přetížené. Ale krční páteř je citlivější, než si většina lidí myslí. Když jsem jako kluk lezl do stromu nebo nosil těžkou tašku jen na jednom rameni, bolel mě krk už večer. Dospělí to mají podobně: dlouhé špatné držení těla, stres, zima na šíji, spaní na vysokém polštáři nebo příliš tvrdé matraci. To všechno může být předvojem problémů.
Kýchnutí za volantem, rychlý pohyb hlavou, nebo dokonce nečekané "škubnutí" během sportu. I maličkosti mohou vyvolat blokádu. A pokud jste utrpěli v minulosti nějaký úraz – třeba i před lety, kdy vám někdo při hokeji vrazil rameno pod hlavu, následky se mohou ozvat až teď. Krční páteř je totiž extrémně pohyblivá a citlivá na drobné změny: svalové dysbalance způsobují, že některé svaly jsou stále napjaté a jiné příliš uvolněné.
Moderní doba a technologie dávají krční páteři opravdu zabrat. Podle výzkumů v Česku tráví průměrný dospělý u obrazovky přes šest hodin denně – a teenageři často i víc. Z toho je jasné, proč „mobilový krk“ a bolesti z přetěžování stoupají jak raketa. Stres navíc zvyšuje napětí v oblasti šíje a krku, což má za následek vyšší šanci na zablokování nebo sníženou pohyblivost. Také dlouhodobé spaní na nevhodném polštáři nebo v průvanu zadělává na „zakuklené" potíže, které se objeví až po týdnech nebo měsících. Zimní období, kdy se podvědomě krčíme, je také zrádné – někdo si přivodí blokádu jen tím, že si při ranním vstávání prudce otočí hlavu.
Speciální kapitolou jsou děti a mladiství. Myslel jsem si, že děti tyhle potíže nemají, ale realita v čekárně dětské rehabilitace mě přesvědčila o opaku. Těžké školní batohy, špatné sezení u počítače, málo pohybu. I malí školáci chodí s hlavou v předklonu a ztuhlou šíjí, jen si toho často nevšimnou tak rychle jako dospělí. A pak tu máme "švihové zranění" při nehodě v autě (tzv. whiplash), které si může nést člověk roky.

Jak rozpoznat, že za potížemi stojí právě krční páteř?
Říkat dneska lékaři „bolí mě krk“ je skoro stejné jako říkat „jsem unavený“. Tedy všední, málo konkrétní. Ale jak poznat, že právě tahle část pohybového aparátu je viníkem všech možných příznaků? Jednoduchý návod neexistuje, protože projevy jsou hodně individuální. Pokud se ale objeví bolest nebo ztuhlost krku společně s některým z následujících příznaků, měli byste zpozornět:
- Bolest, která střílí ze šíje do hlavy, ramen, hrudníku nebo paží,
- Mravenčení či slabost v ruce, necitlivost prstů,
- Pocit na omdlení nebo závratě při otáčení hlavou,
- Problémy s koncentrací nebo krátkodobými poruchami zraku či sluchu,
- Bodavá bolest za očima, tlak ve spáncích nebo hučení v uších,
- Zhoršený stav po hodinách v jedné poloze, zlepšení po rozhýbání,
- Pocit "knedlíku v krku" či potíže s polykáním bez jasné příčiny.
Známá je i tzv. cervikokraniálně-cervikobrachiální syndrom – když příznaky začínají u šíje a rozlézají se do hlavy a končetiny. Typické je kolísání intenzity potíží během dne. Ráno je člověk rozlámaný, přes dneš se krk zahřeje a je to lepší, odpoledne se potíže vracejí silnější. To je jasná stopa, že příčina může být v krční páteři.
Lékaři využívají různé testy, ale hodně pomůže i vlastní pozorování: zlepší se stav po masáži nebo prohřátí? Pomáhá jemné protažení, nebo naopak zhoršuje příznaky prudký pohyb? Pokud sedíte celý den v práci, a večer vám "táhne" do levé ruky nebo začne bolest hlavy, je čas zamyslet se nad životosprávou a ergonomií. Fyzioterapeuté doporučují vést si "deník bolesti" a sledovat, kdy přesně a při jaké činnosti se problémy zhoršují.
Pokud máte doma zvířata jako můj kocour Muffin nebo andulka Petřík, všimli jste si možná, jak neustále mění pozice a protahují se. Lidské tělo to taky potřebuje, jen na to často zapomene. Když prosedíte u notebooku několik hodin bez pohnutí, páteř to pozná mnohem dřív než vy. Jakmile se začnou hromadit potíže, nenechávejte je "na zítra" – včasná reakce dokáže mnohé zvrátit.
Co můžete dělat sami a kdy kontaktovat lékaře?
Krční páteř má tu nepříjemnou vlastnost, že když si řeknete „to přejde“, povětšinou to vůbec nepřejde, případně se potíže zacyklí. První pomoc je jasná: snažte se vyhýbat dlouhodobému sezení v jedné poloze. Každých 30-40 minut zkuste vstanout, přešlápnout na místě, lehce zakroužit hlavou nebo si protáhnout ramena. Pomáhá jednoduché cvičení – „ano-ne-nevím“ (pomalé pohyby hlavou do stran a nahoru/dolů), případně protažení krčních svalů mírným tlakem dlaně na spánek a oporou o druhou ruku.
Doma si často pomáhám suchým teplem – termofor nebo horká sprcha na šíji uvolní svaly. Skvělý tip je i střídání práce u stolu: jednou sedět na židli, pak chvíli stát u vyššího pultu, pokud to jde. Ergonomie je klíčová – monitor do výšky očí, židle s oporou zad, ideální je pravidelně měnit polohu. Vynechávejte těžké kabelky přes jedno rameno a při spaní volte nižší, pevnější polštář. Někteří doporučují i "mobilový detox" – třeba jeden den v týdnu být bez chytrého telefonu.
Pokud dojde k náhlé prudké bolesti, která neustupuje ani po odpočinku, nastane slabost v končetinách, porucha pohybu, ztráta citlivosti nebo potíže s dýcháním, kontaktujte lékaře ihned. V těchto případech může jít o vyhřezlou ploténku, útlak nervového kořene nebo jiné závažné onemocnění.
Na běžné bolesti dobře funguje fyzioterapie: uvolnění měkkých tkání, mobilizace kloubů, doporučená cvičení na posílení hlubokého stabilizačního systému. Skvělým doplňkem je masáž (třeba i masírovací míček na krk), pravidelný pohyb (chůze, plavání) a cviky s "gumičkami" (tzv. resistance band). Extrémně důležité je naučit se správně dýchat a nezadržovat dech při rotaci hlavy nebo zvedání těžkých věcí.
Nikdy nepodceňujte psychiku – dlouhodobý stres a únava krční páteř výrazně oslabuje. Když už je bolest silnější nebo trvá déle než několik dnů, navštivte fyzioterapeuta nebo ortopeda. Moderní diagnostika dokáže odhalit blokádu, postavení obratlů, případně další komplikace. Často postačí malá úprava života: pravidelné cvičení, lepší židle, změna držení těla v práci. Samoléčba "praskáním krkem" je spíš riziko než lék – raději to nezkoušejte, pokud s tím nemáte zkušenosti. Sám mám nejlepší zkušenost s jednoduchými cviky doporučenými fyzioterapeutkou a malými změnami v denním režimu – třeba když jdu krmit Petříka, každý den si rovnou protáhnu krk do všech směrů.
Na krční páteři nemá smysl šetřit čas ani sílu – zanedbaný krk umí zavařit mnoho oblastí v těle. Když mu věnujete jen pár minut denně, poznáte rozdíl už za dva týdny.