Možná už vás někdy bolely chodidla po delší procházce, když jste stáli v práci, nebo dokonce jen v klidu doma. Bolí vás pata, nárt nebo máte pocit, že je noha těžká a rozplácnutá? Tyhle drobnosti často znamenají něco mnohem vážnějšího – zborcenou klenbu.
Zní to jako drobnost, kterou stačí přejít nebo změnit boty, ale to bývá chyba. Zborcená klenba dokáže pěkně potrápit: umí způsobit potíže nejen s chodidly, ale i s koleny, kyčlemi a zády. Většina lidí chodí klidně celé měsíce, někdy i roky, aniž by tušila, že základ jejich problému je v chodidle.
Hodně lidí neví, na co se vlastně dívat. Věděli jste třeba, že i neustále zničené ponožky v oblasti paty nebo podivné opotřebení podrážky vašich bot může být prvním varováním? Když se k tomu přidá třeba pálení chodidel večer, nebo otoky u vnitřního kotníku, už je na čase zpozornět.
- Co je zborcená klenba a proč vzniká
- Typické projevy a první varovné signály
- Domácí testy: Jak si ověřit stav klenby
- Rizika, když problémy ignorujete
- Tejpování jako úleva i prevence
- Tipy do každodenního života
Co je zborcená klenba a proč vzniká
Když se řekne zborcená klenba, většina lidí si představí plochou nohu. Jenže ono to může vypadat různě – nemusí jít jen o úplně "prošlápnuté" chodidlo, někdy je klenba prostě jen nižší nebo bolí. Klenba je takový přirozený most uvnitř nohy, který pomáhá tlumit nárazy a rozkládá váhu těla při každém kroku. Pokud slábne, celá noha se začne hroutit a bolest se může šířit i do dalších částí těla.
Za vznikem zborcené klenby stojí hlavně:
- Genetika – když má někdo slabší vazy, nebo "měkké" nohy už od rodičů, má větší šanci na potíže.
- Dlouhé stání nebo chození po tvrdém povrchu – typické v některých povoláních.
- Špatná nebo nevhodná obuv – když boty nemají oporu pro klenbu nebo jsou příliš úzké.
- Nedostatek pohybu – svaly na nohou i chodidle bez pohybu slábnou. Kdo stále sedí, rychleji klenbu ztratí.
- Nadváha – vyšší hmotnost dává klenbě větší zápřah.
- Těhotenství – hormonální změny a zvýšená váha mohou způsobit "prošlápnutí" klenby.
Podle nedávné statistiky z roku 2023 má nějakou formu "ploché nohy" kolem 28 % dospělých v Evropě. A velká část z nich ani neví, že problém vzniká postupně.
Platí, že když zborcená klenba jednou vznikne, sama od sebe už se nespraví. Bez zásahu se problém jen zhoršuje a spouští kaskádu dalších potíží. Proto je důležité chytit to včas a začít dělat aspoň jednoduché změny – pohyb, vhodná obuv, tejpování, posilování svalů na noze.
Typické projevy a první varovné signály
Když se mluví o zborcené klenbě, většina lidí si představí jen ploché nohy. Jenže varovné signály jsou často mnohem nenápadnější. Nejčastějším příznakem je bolest v oblasti chodidla, hlavně ve středu podél vnitřní hrany. Co je ale důležité – tahle bolest se nejčastěji objevuje při delší chůzi nebo stání, a někdy začne i při sportu. Není to bodnutí, spíš takový zvláštní tlak nebo pálení.
- Unavená a "rozpláclá" noha na konci dne.
- Bolení v oblasti paty, nártu nebo pod klouby prstů.
- Otoky kolem vnitřního kotníku, někdy i lehké zarudnutí.
- Rychle se opotřebovávající podrážky na vnitřní straně bot.
- Křeče v chodidle nebo lýtku, hlavně při sportu.
- Prsty, které se začínají "kroutit" nebo mění polohu.
Děti i dospělí to často přehlížejí, protože příznaky narůstají pomalu. Někdy se přidá i nepříjemné píchání v koleni nebo kyčli – noha totiž špatně nese váhu, a to rozhází celý způsob chůze. Tím pádem se objevují další bolesti i jinde.
Někteří lidi si všimnou, že se jim ke konci dne noha "roztáhne" o půl čísla, nebo že jejich oblíbené boty najednou tlačí. Nejste sami – podle údajů ze studií má s plochou nohou, tedy propadlou klenbou, potíže až 20 % dospělé populace. Hodně z nich ale o tom nemá ani tušení.
Typický příznak | Frekvence výskytu (%) |
---|---|
Bolení v nártu a patě | 85 |
Otoky chodidla | 70 |
Opotřebení bot na vnitřní straně | 60 |
Zkrátka – pokud vám každodenní ruch vyvolá v nohách úplně jiný pocit, než byste čekali, může to být signál, že zborcená klenba je na cestě, nebo už dorazila. Tady je vážně lepší řešit věci včas a nepřehlížet to.
Domácí testy: Jak si ověřit stav klenby
Chcete vědět, jestli máte zborcenou klenbu? Naštěstí existují jednoduché domácí testy, které zvládnete během pár minut. Žádné speciální vybavení, stačí vám holé nohy a trochu pozornosti.
Nejčastěji se mluví o „mokrém otisku“. Klidně vyzkoušejte tenhle postup:
- Namočte si chodilo do vody – nejlépe jen lehce, aby nebylo až moc mokré.
- Postavte se na čistý papír nebo dlaždici. Stůjte rovně celou vahou.
- Zvedněte nohu a podívejte se na otisk. Pokud je vidět skoro celé chodidlo, jako by vám chyběla „klenba“, pravděpodobně je zborcená. Zdravá noha má ve středu papíru „mezeru“ – otisk by měl být úzký.
Další jednoduchý test je tzv. prstový test:
- Postavte se rovně a zkuste co nejsilněji zatlačit všechny prsty nohy do země.
- Pokud při tom nezvednete vnitřní část klenby (oblast mezi palcem a patou), znamená to, že je klenba oslabená.
Jestli při chůzi cítíte tlak, pálení nebo bolest právě na vnitřní straně chodidla, zaměřte se i na tohle. Výrazně pomáhá si prohlédnout podrážky bot:
- Jsou nejvíc sešlapané na vnitřním okraji? To často značí plochou nohu nebo přímo zborcenou klenbu.
Pro hravé typy užitečná tabulka, kde snadno porovnáte různé signály:
Test | Zdravá noha | Zborcená klenba |
---|---|---|
Mokrý otisk | Mezera uprostřed | Téměř celé chodidlo |
Podrážky bot | Rovnoměrně sjeté | Více sjeté na vnitřní straně |
Prstový test | Klenba se mírně zvedne | Klenba zůstává nízko |
Není to sice oficiální diagnóza, ale domácí test vám napoví, jestli je čas něco dělat. Pokud mají výsledky testů „blízko ke zborcené klenbě“, porozhlédněte se po řešeních dřív, než se přidají další potíže.

Rizika, když problémy ignorujete
Ignorovat zborcenou klenbu je jako neřešit tekoucí kohoutek — zpočátku se nic moc neděje, ale postupně přicházejí větší potíže. Hodně lidí si zvykne na občasné bolesti nohou a přehlíží první signály. Dlouhodobě to ale není cesta – následky dokážou pořádně zkomplikovat život.
Co se děje, když problémy necháte být?
- Ploché nohy: Pokud zborcená klenba není včas řešená, rozvine se typická plochá noha. Noha ztratí správný tvar a začne se víc roztahovat do šířky, což způsobuje bolest nohou, kotníků a někdy i kolen.
- Bolesti celého pohybového aparátu: Změněné postavení chodidla ovlivní celé tělo. Hodně často se přidají bolesti v kolenou, bocích nebo v zádech.
- Problémy s držením těla: Špatná podpora v noze vede ke špatnému držení těla a únavě při běžných aktivitách.
- Otlačeniny, kuří oka a otoky: Zborcená klenba mění způsob, jakým šlapete, což znamená větší tlak na určitá místa. Rychle se objeví otlačeniny nebo kuří oka, případně otoky hlavně u vnitřního kotníku.
- Snížená pohyblivost: Časem noha tuhne a je čím dál těžší hýbat prsty nebo celou nohou tak, jak byste chtěli.
Podle odhadů řeší až čtvrtina dospělých nějakou formu zborcené klenby, ale drtivá většina z nich nic zásadního nepodniká, dokud je nezačnou omezovat v běžném životě. Přitom včasné řešení jako tejpování, vhodné cvičení nebo změna obuvi výrazně snižují riziko komplikací.
Problém | Jak často se objevuje |
---|---|
Bolest chodidel a pat | cca 60 % lidí se zborcenou klenbou |
Bolest kolen/zad | cca 30 % případů |
Otoky a otlačeniny | cca 25 % |
Lepší než pozdě řešit následky je podchytit zborcenou klenbu hned, jak se objeví první příznaky. Čím dřív začnete něco dělat – už jen změna bot, začátek s tejpováním nebo lehká rehabilitace – tím větší šanci máte na normální, bezbolestný pohyb i do budoucna.
Tejpování jako úleva i prevence
Když řešíte zborcenou klenbu, tejpování je jedna z nejrychlejších metod, jak chodidlu ulevit a zároveň ho trochu "vychovat" k lepší funkci. Nečekejte žádný zázračný efekt hned po první aplikaci, ale rozhodně stojí za to dát tejpování šanci, hlavně při bolestech nebo když už se začínají objevovat otoky při běžném pohybu.
Princip je jednoduchý: pásky ze speciální elastické látky (kinesio tejpy) se lepí přímo na kůži tak, aby podepřely příčnou i podélnou klenbu. Pomáhají tím rozložit zátěž při chůzi a občas dokážou přinést úlevu už za pár hodin. Hlavně ale zmírňují bolest, brání dalšímu zhoršování a někdy i předcházejí potížím, pokud se používají pravidelně třeba při větší zátěži v práci nebo při sportu.
Správné tejpování zvládnete i sami doma, ale první aplikaci je lepší konzultovat s fyzioterapeutem. Ten ukáže, jak pásky umístit podle typu ploché nohy nebo přímo vaší situace. Obecně se tejpuje do dvou hlavních směrů – podélně pod klenbu a napříč chodidlem, aby se podpořily oba klíčové oblouky.
- Před tejpováním nohu pečlivě očistěte a osušte, tejp lépe drží.
- Změřte si délku tejpu od okraje paty až po bříško prstů – to bude hlavní opěrný pás.
- Pás nalepte podél vnitřní části chodidla (od paty po palec), aniž byste lýtek silně napínali tejp už při lepení.
- Druhý kratší pás můžete nalepit napříč chodidlem, těsně za bříšky prstů, pro podporu příčné klenby.
- Všechno dobře uhlaďte, tejpy by měly být přilepené bez pnutí, jinak hrozí puchýře.
A tip navíc? Pokud vás čeká den na nohou nebo delší sportovní aktivita, tejpování si připravte už večer předem. U většiny lidí tejp vydrží až 3-4 dny, pak je dobré kůži na pár hodin odlepit, omýt a další den pokračovat, když se potíže vracejí.
Dle údajů fyzioterapeutických ordinací u nás si tejpování pro plochou nohu nebo zborcenou klenbu pravidelně oblíbilo kolem 60 % lidí, kteří se s tímto problémem potýkají aktivně. To napovídá, že banda lepicích pásek opravdu není jen módní výstřelek, ale může od potíží skutečně pomoci, hlavně když se spojí se správným cvičením a změnou obuvi.
Tipy do každodenního života
Řekněme si na rovinu – zborcená klenba není nic, co by člověk vyřešil jedním cvičením. Nohy jsou základ, takže pokud je nechcete "opravovat" až v pozdějším věku, vyplatí se zařadit pár jednoduchých kroků do každodenní rutiny. Tady jsou konkrétní tipy, které fakt fungují:
- Choďte bosky – Doma běhejte bez bot (pokud možno i bez bačkor), klidně si kupte barefoot papuče. Chodidlo tím nejvíc posiluje svaly, které drží klenbu.
- Protahujte a masírujte chodidla – Pár minut denně s tenisákem nebo masážním míčkem udělá zázraky. Položte míček na zem a jednoduše převalujte pod nohou.
- Pečlivý výběr obuvi – Boty nesmí být úzké v prstech a ať vás nezlákají "měkoučké ponožky" u balerínek. Pevná pata a dostatek místa jsou základ, hlavně při sportu.
- Pravidelné cvičení na klenbu – Skvělý je cvik "chytání kapesníku prsty na noze". Rozprostřete kapesník na zem a zkuste ho stáhnout pod nohu jen prsty.
- Střídání zatížení – Dlouhé stání střídajte s pohybem. Pokud stojíte v práci, využijte chvilky protáhnout nohy, udělat pár kroků, nebo se postavit na špičky.
Znáte to – prevence bývá snazší než pak řešit bolest. Lidé se zborcenou klenbou mají podle České podiatrické společnosti až 7x vyšší riziko potíží s koleny a zády. Není čas to podcenit.
Aktivita | Doporučený čas denně |
---|---|
Barefoot chůze | 20–30 minut |
Masáž chodidel míčkem | 5 minut |
Cvičení na klenbu | 5–10 minut |
Protažení lýtek | 2–3 minuty |
Když se stav nezlepšuje, nebo je bolest výrazná, vyplatí se zajít k fyzioterapeutovi nebo podologovi. Jak říká fyzioterapeut Tomáš Kunc:
„Obyčejné i malé změny v každodenní péči o nohy často výrazně ovlivní kvalitu života a mohou zabránit zbytečným bolestem v budoucnu.“
Nepodceňujte první signály a volejte o pomoc včas. Tejpování může pomoct, když už je potíž v rozjetějším stadiu, ale základ je hlídat své nohy každý den a nenechat je trpět.