Co se deje po lymfatické masáži?
25 září 2023

Jaké jsou principy lymfatické masáže?

Začněme tím, že si trochu vysvětlíme, co je to lymfatická masáž. Je to technika, která se používá k podpoře toku lymfy v těle. Lymfa je tekutina plná bílých krvinek, které chrání naše tělo před infekcemi. Lymfatický systém tedy prakticky funguje jako našeho těla ochranný štít. Už při této myšlence mě napadá, jak je život úžasný! Ale zpět k naší lymfatické masáži. Cílem je tedy povzbudit běh naší tekutiny napříč celým tělem.

Při správném provedení lymfatické masáže se používají lehké, rychlé cvičení, prostřednictvím kterých se lymfa "pohání". Masér je tedy de facto jakýmsi dirigentem, který udržuje rytmus toku lymfy v našem těle. Je to krásný obraz, že? A věřte mi, že správný dirigent může udělat z hudby skutečné umění. Tak je to i s lymfatickou masáží.

Co cítíte po lymfatické masáži?

Nyní se dostáváme k samotnému pocitu, který zažijete po masáži. Pokud jste ještě nikdy nezažili lymfatickou masáž, můžu vám říct, že pocit je to úplně ojedinělý. Je jako by jste doslova cítili, jak se vaše tělo probouzí. Prostě to, co jsem vám popsal s tím dirigentem a jeho orchestrálním rytmem toho, jak proudí vaše tekutiny tělem. Jakoby se dětský orchestr proměnil v orchestr profesionální.

Moje Martinka mi po každé masáži říká, že se cítí jako nově zrozená. A já ji chápu. Je to jako když znovu objevíte své tělo. Pro nás oba je to způsob, jak se znovu spojit se svými těly a vlastně i myslí.

Jak se tělo chová po lymfatické masáži?

Pamatujetes si ještě, jak jsem mluvil o tom, že lymfatický systém je jako ochranný štít našeho těla? No, po lymfatické masáži je tento štít krásně nabito a připraven chránit vaše tělo s obnovenou sílou. Po první masáži si můžete všimnout určitých změn v těle. Může se objevit lehká úroveň nepohodlí nebo citlivosti v oblastech, kde byla lymfa dříve blokována. Ale nebojte, to je jen přechodný stav.

Já, když jsem šel poprvé, tak si pamatuji, že mě po masáži celkem pěkně bolely nohy. Ale to bylo právě tím, že se lymfa dostala do oblastí, kde ji dlouho nebylo. O pár dní později už ale bylo vše v pořádku a cítil jsem se fantasticky. Věřte mi, že se z toho nepohodlí dokážete rychle oklepat.

Jak se připravit na lymfatickou masáž a jak se o sebe postarat po ní?

Nakonec, ale rozhodně ne na posledním místě, je dobré vědět, jak se na masáž připravit a co dělat poté. Před masáží je dobré nabrat hodně tekutin a to hlavně vodu. Naopak po masáži je dobré se vyhnout alkoholu a kofeinu a opět se snažit pít co nejvíce čisté vody. Má totiž schopnost vyplavit škodlivé látky, které lymfa z těla vyvede na světlo.

Moje Martinka je na tomto obzvlášť pečlivá a vždy má připravenou lahvičku vody u postele, ještě předtím, než jde spát. Jak říká: „Musím se postarat o svůj orchestr!“ A já s úsměvem souhlasím. Lymfatické masáže pro nás oba představují svého druhu sebeobětování a péči o sebe. Jsou to naše malé rituály, které nám pomáhají cítit se lépe.

Takže shrňme: lymfatická masáž je to, co naše tělo potřebuje k tomu, abychom se cítili lépe po celý den. Taková malá svěží sprška pro naše tělo, která jej probudí a připraví na nové výzvy. Takže pokud jste ještě neměli tu čest, vřele vám ji doporučuji.