Dornova metoda: Jak se zbavit bolesti a stresu
14 srpna 2023

Co je Dornova metoda?

Možná jsteště nikdy slyšeli o Dornově metodě. Před pár lety jsem o tom taky nevěděl, dokud mě nepotkaly nějaké problémy s bolestmi zad a stále se zvyšující stres. Dornova metoda je jednoduchá a účinná technika masáže, která má kořeny v Německu. Byla pojmenována po svém zakladateli, Dieteru Dornovi, který ji vytvořil v polovině 70. let 20. století. Používá přirozené pohyby pacienta pro nápravu špatného postavení a napětí v páteři a kloubech. Dornova metoda je spojena s energetickými terapiemi a má za cíl odstranit blokády a nerovnováhy, které mohou způsobovat bolest a nepohodlí.

Jak Dornova metoda funguje?

V podstatě je Dornova metoda kombinací jemné chiropraxe a shiatsu. Dieter Dorn objevil, že klouby a páteř mohou být bezpečně a efektivně upraveny použitím jemných tlakových pohybů namísto násilné manipulace. Tato metoda je zaměřena na obnovení přirozené rovnováhy těla a eliminaci bolesti a stresu propojením tělesných a energetických systémů. Držení těla a pohyby jsou upravovány tak, aby byl dosažen větší komfort a následně i lepší zdraví. Každá léčba se blíže přizpůsobuje konkrétnímu jedinci, nový pohyb se přidává pouze tehdy, pokud je pacient schopen jej bez otálení provést.

Využití Dornovy metody

Dornova metoda je dobře známa svou účinností při léčbě různých bolestivých stavů souvisejících s páteří, jako je například bolest v zádech, přetížení krční páteře nebo ischias. Tato technika je vhodná pro jakýkoliv věk, od dětí po seniory. A i když se může zdát, že je vhodná jen pro ty, kteří pravidelně trpí bolestí zad nebo těch, kteří mají sedavé povolání, není to pravda. Dornova metoda je skvělá i pro sportovce, lidi s fyzičkou náročnými pracemi, prostě pro každého, kdo chce posílit své tělo a zlepšit svůj fyzický stav.

Osobní zkušenost s Dornovou metodou

Přiznám se, že když mi poprvé někdo doporučil Dornovu metodu, byl jsem skeptický. Ale musím říci, že jsem byl mile překvapený její účinností. A proto vám o tom dnes píšu. Jednoho dne, když jsem se probudil s tak strašnou bolestí zad, že jsem nemohl ani vstát z postele, opravdu jsem nevěděl, co dělat. Měl jsem v plánu zveřejnit nový blogový příspěvek a místo toho jsem ležel na zemi s tím, jak mě sevřela křeč. Praktik, kterého jsem navštívil, byl velmi přátelský a vysvětlil mi vše o Dornově metodě podrobně. Celý proces byl vlastně docela příjemný a uvolňující. Po první seanci jsem se cítil o hodně lépe. A po několika sezeních se bolest zcela vytratila.

Tipy a triky pro využití Dornovy metody doma

Jakkoliv je účinná, Dornova metoda by neměla nahradit lékařskou péči. Ale pokud jste již absolvovali léčbu a máte od lékaře zelenou, můžete určitě využít některé techniky Dornovy metody i doma. Zde se s vámi podělím o několik tipů, které jsem sám vyzkoušel. Nezapomeňte, pokud se rozhodnete vyzkoušet Dornovu metodu doma, je důležité si uvědomit, že byste nikdy neměli cítit bolest. Pokud něco bolí, může to znamenat, že děláte něco špatně nebo že existuje jiný zdravotní problém, který by měl vyšetřit zdravotnický odborník.

Dornova metoda a stres

Během let jsem si uvědomil, jak úzce souvisí moje zdravotní problémy se stresem. A Dornova metoda mi opravdu pomohla nejen s bolestí, ale i se stresem. Po množství sezení jsem si uvědomil souvislost mezi svými emocemi a fyzickými pocity. A to, že když pracuji na své fyzické pohodě, je to také skvělý způsob, jak pracovat na své emocionální pohodě. Dornova metoda mě naučila, jak se uvolnit a jak svůj stres správně kanalizovat. Proč? Protože když se můj stres stane nezvladatelným, může to způsobovat fyzické problémy, jako je například bolest zad. Díky této metodě jsem se naučil rozpoznávat své emoční stavy a předcházet tak možným fyzickým komplikacím.