Jak čínská masáž napomáhá cirkulaci krve: Zdravotní benefity a techniky
19 prosince 2023

Úvod do světa čínské masáže

Ahoj všichni, jmenuji se Jaroslav a dnes přicházím s tématem, které mě osobně neodmyslitelně uchvátilo. Už několik let se zajímám o alternativní léčebné metody a čínská masáž je jednou z těch, které přinesly do mého života něco nového a vzrušujícího. Hlasová vibrace mých slov by se také mohly chvět nadšením, kdyby slova měla hlas. Při čínské masáži totiž nejde jen o obyčejné hnětení svalů, jak by si mohl někdo mylně myslet. Ne, tohle je mistrovství, starodávna věda plná filozofie a technik, která rozumí lidskému tělu jak starověká kniha plná tajemství.

A jak přesně čínská masáž prospívá krevnímu oběhu? Třeba jste už slyšeli o meridiánech, energetických drahách v těle, které byly objeveny v Číně před tisíci lety a které moderní věda začíná postupně uznávat. Při práci s těmito meridiány, jak uvidíme, se může docela zásadně ovlivnit náš krevní oběh. Není to žádná věda rakety, ale možná vám to přijde jako kouzlo. Nebojte, pokusím se vám to vše vysvětlit jednoduše a srozumitelně, protože co byste se mnou byli bez dobrého vysvětlení, že ano?

Čínská masáž a její principy

Každé starověké umění má své principy, a je to jako s dobrým receptem na koláč. Pokud se jeden krát odchýlíte, může se vám koláč každou chvíli propadnout a při čínské masáži je to podobné. Principy, na které se čínská masáž opírá, jsou hlavně Qi – nebo životní energie, Yin a Yang – dva protikladné, ale navzájem se doplňující elementy, a pět elementů – dřevo, oheň, země, kov a voda. Tady asi nebudu vyprávět žádnou novinku, když řeknu, že vyrovnanost těchto prvků v těle je klíčem ke zdraví. Ale jak?

Laskejme se po masážním stole jako kočka, která právě objevila nekonečnou zásobu šunky. Prostřednictvím masáže je možné vyrovnat případné disbalance ve flow energie Qi, povzbudit správný tok energie a podpořit tak správný krevní oběh. Už je to tak, že když nám v meridiánech energeticky krev neteče tak, jak má, tělo to cítí jako stres a ten se projeví mnoha nepříjemnými způsoby. Čínská masáž tohle dokáže naštěstí často vyřešit, a svým způsobem je to jako když potrénujete neposlušného pejska a on se naučí nosit bačkory místo toho, aby je ukusoval.

Techniky čínské masáže a jejich působení

Jaké techniky se při čínské masáži používají? No přece třeba akupresura neboli tlaková masáž, tuina masáž, která se zaměřuje na specifické body a tahy nebo moxování, což je technika, při které se přibližuje k pokožce doutnající pelyněk a která se hodí k rozproudění energie a krevního oběhu. A to není všechno. Jsou tady i šlehání bambusovými tyčemi, cupping neboli baňkování, který není nic pro slabé povahy, anebo Gua Sha, což je drhnutí kůže speciálními nástroji. A nezapomeňme na masáž uší, kde každý bod odpovídá určité části těla, a to je už trochu jako hledání pokladu v pirátově mapě.

Když přemýšlíte nad tím, jak to vlastně je s těmi technikami, tak si to představte jak v balení Lego stavebnice – máte tu hromadu kousků, které když poskládáte správně, přijdete na to, že vaše výtvory nejsou jen nádherné, ale také učiní věci kolem vás lepšími. Stejně tak správná kombinace masážních technik dokáže zlepšit krevní oběh, zmírnit bolest a přispět k celkovému zdraví. A to je přece na nezaplatení!

Krevní oběh jako dálnice vašeho těla

Nyní trochu o krevním oběhu. Krevní oběh je dálnice vašeho těla, kde je každý červený a bílý krvinky jako malé autíčko, jež vezou důležité zásoby tam, kam je potřeba. A jako každá dálnice i ta tělní potřebuje údržbu a dobrou průjezdnost. Co když ale narazíte na dopravní zácpu? No, v těle to je přesně to samé, nachází se tam blokády, které brání správnému průtoku. A tady přichází čínská masáž jako zkušený dopravní policista – odstraní dopravní překážky a zajistí, aby vše běhalo jak na drátkách.

Proč je vlastně zlepšení krevního oběhu tak důležité? Protože pokud krev teče správně, všechny orgány dostanou, co potřebují a tělo funguje, jak má. Dodávám, že pokud je v oběhu zádrhel, můžete se potýkat s chladnýma nohama, únavou nebo migrénami. I když, my Češi, hravě zvládáme chladníky, na chladné nohy jsou stížnosti skoro ve všech hospodách. Takže, abychom nemuseli lamentovat nad stále ledovými prsty u nohou, je dobré si občas dopřát kvalitní masáž, která rozehřeje nejen naše srdce.

Osobní zkušenost s čínskou masáží

Zařaďme trochu z osobního života, abych to tu nevypadal jako suchopár. Jednou jsem se rozhodl pro návštěvu skutečného čínského maséra. Představte si ten obraz, vcházím do místnosti plné vůní éterických olejů, a pět minut na to už jsem tam jak pečený válec. Mistr masáže se na mě zaměřil s precizností, jako by byl detektiv hledající stopy. A pak to začalo – tlak na akupresurní body tak intenzivní, jako když tlačíte na zvonek u sousedů, o kterých víte, že mají dobrý koláč, ale nechtějí vám ho dát. Pak tu bylo baňkování, což ve vás vyvolá pocit, jako když vás přisaje velký chobotnice. A konečně, Gua Sha, která je srovnatelná s tím, jak pejsek umí svého pána vrhlým pohledem nutit k hodu míčku.

A výsledek? Po masáži jsem byl jako vyměněný. Energie proudila mým tělem jak povodeň po jarním dešti a mé nohy se cítily jako by právě dokončily maraton – unavené, ale neuvěřitelně lehké. Od té doby jsem čínské masáže doporučil všem svým přátelům a známým a u mě se staly stejně oblíbené jako dobře vychlazená plzeň.

Tipy pro zlepšení krevního oběhu bez masáže

No a na závěr se s vámi podělím o pár tipů, jak si můžete zlepšit krevní oběh i bez návštěvy maséra, protože ne všechny dny jsou neděle a ne každý má pod rukou čínského maséra. Zaprvé, pravidelně se hýbejte. Ano, vím, že to zní jako floskule, ale je to pravda – ať už je to chůze, běh, tanec nebo jakýkoliv jiný druh pohybu, hlavně toho nechte lenost spát doma. Zadruhé, pijte dostatek vody. Bez vody není života a váš krevní oběh si to velmi dobře uvědomuje. A nakonec, nasaďte na sebe pohodlné oblečení a obuv, aby váš oběhový systém nebyl nijak omezován. A když už nic jiného, tak se snažte regulovat stres – třeba meditací, poslechem oblíbené hudby nebo strávením času s milovaným mazlíčkem.

Jak vidíte, zlepšení krevního oběhu je cesta, která nabízí spoustu zajímavých odboček, a čínská masáž je jednou z nich. Jestli jste doposud o čínské masáži nepřemýšleli, snad vám tento článek otevřel nové obzory. A když už abychom vzali v úvahu, že život je cesta, proč si tu cestu nezpříjemnit něčím, co nám dobře dělá, že?