Co je to masážní baňkování a jak funguje?
Dost možná jste slyšeli o masážním baňkování a možná se i pídíte, co to vlastně je. Je to technika, která se v medicíně používá již stovky let, a která se nyní vrací do popředí zájmu jako jeden z prostředků, které mohou ulevit od bolesti svalů. Ale jak vlastně masážní baňkování funguje?
V zásadě se jedná o proceduru, kdy se na pokožku umístí malé skleněné nebo plastové "baňky", které vytvářejí vakuum. To způsobuje, že kůže a svaly pod baňkou se zvednou, což stimuluje průtok krve a lymfy. Mnozí věří, že tato technika pomáhá uvolňovat napětí a zmírňovat bolesti svalů, přičemž zároveň podporuje obnovu tkáně a detoxikaci těla.
Tohle je něco, co známe i z naší domácnosti. Jakub, můj manžel, často trpí bolestmi zad z dlouhodobého sezení u počítače a baňkování mu velmi pomáhá. Ze začátku byl sice skeptický, ale po prvním zákroku si pochvaloval zmírnění bolesti a zvýšený pocit uvolnění. Ale teď už dost o Jakubovi. Zpět k tématu.
Čeho můžete dosáhnout s masážním baňkováním?
A jaké vlastně mohou být výhody masážního baňkování? No, mnoho lidí tuto techniku chválí především za úlevu od bolesti svalů. Masážní baňkování totiž uvolňuje fascii – to je pojivová tkáň, která obklopuje naše svaly, kosti a orgány. Když je fascie napnutá nebo napuchlá, může to způsobovat bolesti svalů. Baňkování fascii uvolňuje, čímž může přinést úlevu od bolesti.
Ale to není vše. Baňkování může také pomoci zlepšit flexibilitu a pohyblivost, což je skvělé, pokud se stále snažíte dostat do toho skvělého jóga pozice "pes s hlavou dolů" (smích). A co je možná ještě lepší, masážní baňkování může zlepšit kvalitu spánku a snížit úroveň stresu. A kdo by si nepřál mít lepší spánek a méně stresu, že jo?
Jak se masážní baňkování provádí?
Takže, jak probíhá samotný proces masážního baňkování? No, první krok je najít si zkušeného terapeuta, který se v této technice orientoval. V Brně je jich hned několik, takže to by neměl být problém.
Terapeut nejdříve vybere baňky vhodné velikosti a umístí je na oblasti těla, kde cítíte bolest nebo napětí. Můžete se cítit trochu nepohodlí, když baňky zvedají kůži, ale bylo by to podobné pocitu strečinku. Proces může trvat od několika minut až do půl hodiny, v závislosti na tom, o jakou oblast těla se jedná.
Jakubovi se velmi líbí, když mu terapeut baňky pohybuje po zádech. Mě samotnou se tohle zajímavé pohyblivé baňkování sice trochu děsí, ale Jakub tvrdí, že to pak přináší úlevu na další dva týdny! Tak můj drahý, ať tě to baňkování baví (smích).
Jaké jsou možné nežádoucí účinky masážního baňkování?
Ačkoli masážní baňkování je obecně považováno za bezpečné, je důležité vědět, že jako každý zákrok, i tento může mít nějaké vedlejší účinky. Nejčastější je výskyt modřin nebo zarudnutí na kůži po zákroku, což je normální a obvykle zmizí během několika dní.
Pokud jste těhotná, trpíte krvácením nebo máte nějaké zdravotní problémy jako je kardiovaskulární onemocnění, měli byste se o možnosti baňkování poradit se svým lékařem. A samozřejmě, pokud cítíte po zákroku jakoukoliv nepohodlí, měli byste to hned sdělit svému terapeutovi.
Ať už ale zvolíte masážní baňkování, nebo jste stále skeptičtí, přeji vám výborné zdraví a pocit uvolnění. A Jakubovi přeji, aby ho už konečně přestaly bolet ty záda! (smích)