Jak rehabilitační masáž pomáhá při léčení chronických bolestí
21 listopadu 2023

Co to je rehabilitační masáž?

Můj věrný čtyřnohý společník Muffin, stejně jako já, má rád pohodlí a relaxaci. Ale nedávno jsem zjistil, že masáže nejsou jen pro nás, lidí. Jsou i pro nás, kdo trpí chronickými bolestmi. Takovou masáž nazýváme rehabilitační masáží. Jedná se o speciálně navržený proces, který úzce souvisí s fyzioterapií. Cílem je zmírnit bolest, zlepšit pohyblivost těla a přispět k celkovému zdraví a wellness. Rehabilitační masáž je hluboká terapie sestávající z celé řady technik včetně hluboké tkáňové masáže, sportovní masáže, akupresury a mnoho dalších. Tato technika je unikátní a má za cíl odstranit zablokované energie, uvolnit napětí ve svalech a povzbudit tělo k samoopravě.

Akupresura a její vliv na tělo

Jedním z hlavních nástrojů při léčení bolesti je akupresura. Je to starodávná forma terapie, která používá prsty k tlaku na specifická místa na těle. Takto se uvolňují energie a napomáhá se tělu ke zdraví. Akupresura může být použita k léčení migrén, bolestí zad, bolesti kloubů a mnoha dalších. Víte, jak se cítíte, když jste plní energie a radosti? Tak přesně takhle vám může pomoci akupresura! Muffin by byla nadšená, kdyby na tuto masáž chodila, ale myslím, že andulka Petřík by nebyla tak vděčná.

Hluboká tkáňová masáž

Hluboká tkáňová masáž je další účinným nástrojem při léčení chronických bolestí. Je to intenzivní forma masáže, která cílí na hlubší vrstvy svalové tkáně. Je zvláště účinná při léčení chronických bolestí svalů, jako je bolest zad, krku nebo ramen. Hluboká tkáňová masáž může uvolnit napětí a zlepšit průtok krve a kyslíku do postižených oblastí, čímž pomáhá snížit bolest a zánět. Jako muž, který strávil obrovské množství času nad klávesnicí, mohu říci, že hluboká tkáňová masáž je zázrak pro bolavé a napjaté ruce a záda.

Zlepšení průtoku krve

Pravidelná rehabilitační masáž může zlepšit průtok krve. Víte, jak má Muffin ráda, když jí hladím po srsti a jak jí to pomáhá cítit se uvolněně? No, stejně tak se cítí naše tělo, když je správně masírováno. Masáže pomáhají zlepšit cirkulaci, což vede k lepšímu dodání kyslíku a živin k našim svalům a orgánům. A kdo by tomu také odolal, když to tak skvěle zní?

Snížení bolesti a zánětu

Rehabilitační masáž dokáže snížit bolest a zánět v těle. Věděli jste, že zánět je jednou z hlavních příčin chronické bolesti? Masáže mohou podpořit uvolnění endorfinů - těch báječných hormonů štěstí, které také fungují jako přirozená léčiva proti bolesti. Takže pokud trpíte chronickými bolestmi, rehabilitační masáž by mohla být pro vás skvělou volbou.

Podpora relaxace a snížení stresu

Není překvapením, že masáže nám pomáhají relaxovat. Ale věděli jste, že relaxace je jedním z klíčových faktorů při zmírňování chronické bolesti? Při stresu se totiž naše tělo napíná, svaly se stahují a dochází tak k dalšímu zánětem a bolesti. V takových chvílích si přeji, abych byl kočkou jako Muffin a mohl se jen válet a relaxovat po celý den.

Využití různých technik masáže

Jak jsem již zmínil, rehabilitační masáž spočívá v použití různých technik. Je to jako směsice různých druhů krmení, jimž se Muffin neumí bránit. Každá metoda přináší své unikátní výhody a všichni si mohou najít tu "svou". Některé techniky vám mohou pomoci lépe relaxovat, jiné mohou lépe cílit na určité oblasti těla. Nejlepší je konzultovat své potřeby s odborně vyškoleným terapeutem, který určí nejvhodnější metodu pro vás.

Pravidelné návštěvy masérky/maséra

Podobně jako pravidelné návštěvy veterináře pro Muffin a Petříka, i pro nás lidi je klíčové pravidelně navštěvovat maséra. Ať už se jedná o preventivní opatření nebo o léčbu existujících problémů. Dobrá zpráva je, že pokud chodíte pravidelně, můžete se těšit na dlouhodobé výhody a úlevu od bolesti. A co víc, můžete se těšit na relaxaci a uvolnění, které přichází s každou masáží.

Individuální přístup

Vždycky mi to přišlo fascinující, jak unikátní a individuální může být každý z nás, stejně jako moje zvířátka. Tak jako Muffin, která má ráda jen určitý druh krmení, nebo Petřík, který si rád hraje jen s určitými hračkami, tak i my, lidé, máme své specifické potřeby, které se liší člověk od člověka. Takže i při výběru rehabilitační masáže a terapie je důležité, aby byl přístup individuální. Terapeut by měl přizpůsobit léčbu vašim specifickým potřebám a cílům, aby vám mohl pomoci dosáhnout nejlepších možných výsledků.

Preventivní opatření

Vždy je lepší předcházet problému, než ho později řešit. Tak jako preventivní návštěvy u veterináře pro Muffin a Petříka, i pravidelné masáže mohou fungovat jako skvělé preventivní opatření pro nás lidi. Nemusíte čekat, až budete mít zdravotní problémy nebo chronickou bolest, abyste začali s masážemi! Pravidelné masáže mohou pomoci udržovat svaly uvolněné a pružné, zlepšit cirkulaci a snížit úroveň stresu. Konec konců, nechtěli bychom všichni být zdraví a šťastní jako naše milovaná zvířata?

Přátelé, toto je vše, co jsem chtěl sdílet o rehabilitační masáži a její úloze při léčení chronických bolestí. Doufám, že jsem vám pomohl pochopit, jak může tato terapie změnit váš život. Vždy mějte na paměti, že pravidelné masáže nejsou extravagance, jsou to investice do vašeho zdraví. Takže pokud trpíte chronickými bolestmi, neváhejte a začněte objevovat léčivé benefity rehabilitační masáže.