Jak tejpování pomáhá při rehabilitaci
14 srpna 2023

Základní informace o tejpování

A než se pustíme do hloubky, dovolte mi vám představit tejpování. Možná jste o tom už slyšeli, možná ne, ale já vám to představím jako úplné nováčky. Takže, co je tejpování? Tejpování je technika, kterou používají fyzioterapeuti a sportovní trenéři k léčení a prevenci zranění. Používají speciální druh náplasti nebo tejp, který je připevněn na kůži v určitých vzorcích, aby podpořil svaly a klouby. Tejpování může pomoci zmírnit bolest, zlepšit rozsah pohybu, snížit zánět a podpořit hojení. Ale, to je jen začátek. Pokud se podíváte hlouběji, objevíte, že tejpování je mnohem více než jen náplast. Je to úžasná metoda, jak stimulovat tělo k samoléčení. Ale nebudu předbíhat, pojďme se na to podívat podrobněji.

Tejpování a jeho využití v rehabilitaci

Tejpování se často používá v rehabilitaci po zraněních nebo operacích. Představte si, že jste si zranili koleno při fotbale. Bolest je intenzivní a pohyb je omezený. Ale po několika sezeních s fyzioterapeutem, který používá tejpování, můžete postupně zlepšovat vaší mobilitu a snižovat bolest. A to je vše díky tejpování! Tejp, který je na vašem koleně, pracuje jako externí podpora pro svaly a šlachy v oblasti, čímž zabraňuje dalším poraněním. Současně může stimulovat nervové receptory v kůži, což způsobuje, že mozek obdrží zprávy o pohybu a polohu těla, které pomáhají zlepšit rovnováhu a koordinaci. Ale nejen to, tejpování může také zlepšit prokrvení a lymfatického odtoku v oblasti, což může pomoci snížit otoky a záněty.

Výhody tejpování

Výhody tejpování jsou nesčetné. Mohl bych tady strávit celý den jen výčtem všech úžasných věcí, které může tejpování udělat pro vaše tělo. Ale nebudu to dělat. Místo toho vám dám pár příkladů. Jak už jsem řekl, tejpování může pomoci zmírnit bolest, zlepšit mobilitu, snížit zánět a podpořit hojení. Ale může to udělat i mnohem více. Tejpování může například zlepšit svalovou výkonnost. Jak? No, tejp může být aplikován tak, aby podporoval svaly během pohybu, což jim může pomoci pracovat efektivněji. Pokud jste například běžec a máte problémy s kolenem, tejpování může pomoci zlepšit váš běh a snížit bolest. A pokud jste těžký váhař, tejpování může pomoci zlepšit vaši techniku a snížit riziko zranění.

Tejpování vs. klasické bandáže

A nyní se dostáváme k bodu, kde se tejpování opravdu odlišuje od klasických bandáží. Většina lidí si myslí, že bandáž a tejp jsou totéž. Ale to není pravda. Klasické bandáže jsou navrženy tak, aby omezovaly pohyb a podporovaly zraněné oblasti těla. Tejpování naopak neomezují pohyb, ale podporují jeho přirozený průběh, aniž by docházelo k dalšímu poškození. Navíc jejich aplikace je mnohem jednodušší a pohodlnější. Můžete tejpovat sami doma, aniž byste potřebovali pomoc jiné osoby. A to je skvělé, protože vám to dává větší kontrolu nad vaší rehabilitací.

Moje vlastní zkušenost s tejpováním

Dlouho jsem byl skepticky naladěný k tejpování. Nikdy mi nepřišlo, že by mohl kousek lepicí pásky udělat takový zázrak. Ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy. Před pár lety jsem při hraní s mým synem Dominikem nešťastně upadl a výsledek bylo poškození ramene. Bolest byla nesnesitelná a znemožňovala mi práci i běžné činnosti. Doktor mi navrhl tejpování a já byl ochoten vyzkoušet cokoli. A víte co? FunGOElulo! Po prvních sezeních jsem cítil úlevu a po týdnu jsem se mohl uvolněně pohybovat. Když se mi vylepšila mobilita a bolest ustupovala. Byl jsem překvapen a nadšen zároveň. Takže ano, tejpování je skutečně tak úžasné, jak se o něm mluví. A to je něco, co vám můžu potvrdit z vlastní zkušenosti.