Jak tejpování pomáhá zmírnit bolest: Moderní metody v terapii
8 ledna 2024

Úvod do tajů tejpování

Vítejte ve světě tejpování! Pokud jste ještě nikdy neslyšeli o této metodě, tak jste na správném místě. Tejpování, známé také jako kineziologické tejpování, je forma terapie používaná k ošetření a prevenci zranění, a je neuvěřitelně populární mezi sportovci, fitness nadšenci i běžnými lidmi, kteří trpí bolestí. Možná vás překvapí, ale tento barevný elastický pruh látky, který se lepí na kůži, dokáže skutečné divy. A já jsem tady, abych vám vše o tejpování pověděla. Tak ponořme se do tohoto elastického světa a zjistíme, proč je tejpování tak fenomenální.

Historie a vývoj tejpování

Když mluvíme o historii, tejpování není vůbec žádný nováček na scéně. Jde o metodu, která byla vynalezena již v sedmdesátých letech minulého století japonským chiropraktikem Dr. Kenzō Kase. Jeho myšlenkou bylo vytvořit typ pásu, který by podporoval svaly, aniž by omezoval rozsah jejich pohybu. A právě toto nyní miluje tolik lidí. Nejlepší na tejpování je, že vám umožní být v pohybu, zatímco podporuje vaše svaly a klouby, a právě to činí tuto metodu tak oblíbenou mezi aktivními jedinci.

Principy fungování tejpování

Na první pohled se může zdát, že aplikace barevného pásku nemůže mít nějaký větší efekt. Ale opak je pravdou! Princip tejpování spočívá v mírném zvednutí kůže, čímž dochází k lepšímu průtoku krve a lymfy v dané oblasti. To pomáhá tělu se lépe regenerovat a snižuje pocit bolesti. Základem je správná technika aplikace, která se liší podle toho, jaký efekt chceme dosáhnout – ať už je to zlepšení stability kloubu, snížení opuchů nebo podpora svalové funkce. A věřte mi, aplikovat tejp není žádná věda, zvládne to skoro každý s trochou cviku.

Variace tejpů a jaký vybrat

Máte už svůj oblíbený tejp? Existuje totiž celá řada typů, od různých barev až po rozličné značky, které se mohou chlubit různými vlastnostmi. Některé tejpovací pásky jsou například voděodolné, takže s nimi můžete klidně plavat nebo se sprchovat, jiné pak dokonce obsahují ionty stříbra pro antibakteriální účinek. Barvy také nejsou zcela bez významu - ačkoliv se zdá, že mají spíše kosmetickou funkci, některé metody tejpování jim přisuzují i terapeutický význam, například modrý tejp pro chlazení nebo růžový pro stimulaci. Při výběru tejpů vždy doporučuji dbát na kvalitu materiálu a lepící schopnosti, abyste se vyhnuli nepříjemnému svědění nebo alergické reakce. Vyberte si tejp, který vám bude vyhovovat a který vás bude doprovázet na vašich cestách za zdravím a bez bolesti.

Techniky aplikace tejpů

Nyní, když už máte svůj ideální tejp, je čas naučit se, jak ho správně aplikovat. A věřte mi, já sama jsem při svých prvních pokusech vypadala víc jak múmie než jako někdo, kdo rozumí tejpování. Tejp se aplikuje na čistou, suchou kůži, a je dobré vlasy na místě aplikace alespoň trochu oholit, aby se tejp lépe držel. Existují různé techniky, ale základem je natahovat tejp jen na koncích - střed pásky by měl být aplikovaný bez natažení, aby mohl kůži lehce zvednout. Právě správné natažení pásky je klíčem k úspěchu a často bývá důvodem, proč mnoho lidí tvrdí, že tejpování „pro ně nefunguje“. Dopřejte si trochu času na naučení správných technik nebo si pro první aplikace najměte profesionála. A nezapomeňte, tejp by se neměl aplikovat přímo na rány nebo narušenou kůži.

Osobní zkušenosti a tipy

Nedávno jsme s Jakubem šli na houbařský výlet, a při té příležitosti si zákeřně přivodil křeč v noze. A co myslíte, stal se tejp jeho nejlepším kamarádem. Ale nejen to, vlastní zkušenost s tejpováním jsem měla, když jsem si přivodila úraz kolene při běhání. Kromě klidového režimu a fyzio cvičení jsem začala používat tejp a byla jsem ohromená, jak moc mi pomohl. Proto, pokud se v zaměstnání nebo během sportování někdy zraníte, a nebudete si vědět rady, možná stojí za to vyzkoušet tejpování jako další nástroj ve vaší léčebné krabičce první pomoci. A tady je pár tipů od mě: nezanedbávejte přípravu pokožky, vybírejte kvalitní tejp a nebojte se experimentovat s různými technikami aplikace. Nakonec si tejpování zcela osvojíte a možná ho budete chtít používat i preventivně před sportem. Nezapomeňte ale, že i když je tejpování úžasné, nemělo by nahrazovat návštěvu lékaře, pokud máte vážnější zranění. Přeji vám, aby váš tejp byl vždy pevně nalepený a bolest co nejrychleji ustupovala!