Kdo vlastní banky v Česku?
23 října 2023

O rozšířenosti bank v našem kraji

Nejjednodušší způsob, jak se zamyslet nad tím, kdo vlastní banky v Česku, je si představit, že jsme na skvělé party, kde jsou všichni hráči na našem finančním trhu. Během této party se snažíte rozhodnout, s kým budete tančit. Já, Jiří, jsem na této párty byl. Ne, ne ve skutečnosti, ale odpovídá to způsobu, jakým se v našem světě pohybuji.

S jednou rukou nedočkavě sahám po sklenici bublinkového a druhou mávám na známé tváře - velké mezinárodní banky působící u nás. Moje ruka s úsměvem putuje k České spořitelně, kterou vlastní rakouská Erste Group. Kolem tanečního parketu kráčím k dalšímu gigantu, Komerční bance, která je majetkem skupiny Société Générale z Francie.

Milovníci českých a slovenských značek a jejich podnikání

Nemůžeme zapomenout na menší, ale stejně důležité hráče, jako je Moneta Money Bank, kde majitelem je skupina PPF Petra Kellnera. A samozřejmě musíme zatleskat také slovenské skupině J&T za jejich ESSOX. Ano, nezapomněl jsem se uklonit Air Bank, kterou vlastní též skupina PPF, a maličké Equa bank, za kterou stojí společnost AnaCap Financial Partners. A čeká tu na mě Sberbank, která je pod vedením ruské Sberbank Europe AG. Na víte, je to tady docela diversifikované, co říkáte?

Tak jako na každé dobře zorganizované párty, jsou zde i svobodní tanečníci, nezávislé banky koukající na všechny ty velké hráče. Například Expobank, kterou vlastní Igor Kim, nebo Fio banka v dlaních slovenského miliardáře Eduarda Baudyše. Já vám říkám, těmto účastníkům skutečně neschází odvaha, ačkoli jim může chybět silná záda.

S kým tančit na večírku vlastnictví?

Já jsem se rozhodl, s kým budu tančit, ale co vy? Jaké jsou vaše preference? Chcete banku, která je v tomto globálním scénáři dobře ukotvená, nebo byste raději tančili s menším hráčem s větší agilitou? Ať už si vyberete jakoukoli banku, nemění to nic na skutečnosti, že na konci dne je nejdůležitější, aby banka odpovídala vaším finančním potřebám.

Jasné, můj svět je plný skleniček bublinkového a tančících párů, ale váš svět může být zcela odlišný. Možná se potřebujete ujistit, že vaše banka je solidní, že má silné zázemí a že bude vydržet i v těch nejhorších časech. A některým z vás naopak může být blíže banka, která je víc 'místní', s menší klientelou, ale s tím osobnějším přístupem.

A co naši bankovní partneři?

Myslete na to, že bankovní instituce nejsou jen nástroje pro uschování vašich peněz. Jsou to partneři, které si vybíráte pro navigaci ve vašem finančním životě. Ať už jste zvolili tančit s Českou spořitelnou nebo Monetou, měli byste na to mít dobrý důvod. Nějakou bankovní službu, která odpovídá vašim potřebám a touhám.

Připomeňme si, že se nejedná pouze o poskytování bankovních služeb, ale také o to, jak jsou tyto služby poskytovány. Je důležité, aby vaše banka byla dostatečně transparentní a aby jste měli pocit, že je na vaší straně.

Pokud máme být upřímní, banky hrají klíčovou roli v našem životě. Bez nich bychom si nevěděli rady. A tak je dobré vědět, s kým tančíme. Prostě si vybírejte své bankovní partnery moudře a nezapomeňte se bavit na této finanční párty. Vždyť vlastně, o to tu jde, ne?