Kompletní průvodce přípravou na těhotenskou masáž: Tip a triky pro nastávající maminky
25 března 2024

Úvod do těhotenské masáže

Možná jste se již setkali s tím, že těhotenství ač je jedním z nejkrásnějších období v životě ženy, přináší také své výzvy. Jedním ze způsobů, jak si toto období užít více a zároveň se postarat o své tělo, je těhotenská masáž. V minulosti byla možná vnímána jen jako luxus, ale ve skutečnosti se jedná o jednu z metod podpory zdraví a pohody těhotných žen. Proto je důležité vědět, jak se na tuto masáž připravit, abyste z ní získali maximum.

Není to jen o relaxaci a úlevě od bolesti. Těhotenská masáž může mít pozitivní vliv na kvalitu spánku, snižování stresu a dokonce i na snížení rizika poporodní depresie. Ale jak se na ni správně připravit? A co všechno byste měli vědět předem? Pojďme se na to podívat blíže.

Bezpečnostní aspekty těhotenské masáže

Než se pustíme do přípravy, je důležité mluvit o bezpečnosti. Těhotenská masáž je obecně považována za bezpečnou, ale existují určité podmínky a okolnosti, o kterých je dobré vědět. V prvním trimestru je pro mnohé ženy masáž doporučována s opatrností, hlavně kvůli zvýšenému riziku spontánního potratu. Než si naplánujete svou masáž, promluvte si s vaším lékařem nebo porodní asistentkou. Doporučí vám, jestli je pro vás těhotenská masáž vhodná a kdy je nejlepší ji absolvovat.

Na masáži je důležité sdílet informace o svém zdravotním stavu a žádné problémy nezatajovat. Kvalifikovaný masér nebo masérka, specializovaný na těhotenské masáže, bude vědět, jak se k vašemu tělu chovat, jaké techniky použít a kterým oblastem se vyhnout.

Výběr správného typu těhotenské masáže a maséra

Znát různé typy těhotenských masáží a najít maséra, který má s těmito technikami zkušenosti, je klíčové. Ne všichni maséři mají speciální výcvik potřebný pro těhotenskou masáž. Zajímejte se o jejich certifikace a zkušenosti. Ptejte se na techniky, které používají, a jak přizpůsobují masáž konkrétní fázi těhotenství. Kromě toho zvažte i atmosféru místa, jestli se tam cítíte pohodlně a relaxovaně.

Je dobré vědět, že existují různé techniky, jako je švédská masáž, hlubokotkaničová masáž nebo reflexní terapie. Některé mohou být vhodnější v závislosti na vašem zdravotním stavu a preferencích. Masáž by měla být vždy přizpůsobena vašim potřebám a pohodlí.

Jak se připravit na vaši první těhotenskou masáž

Když už víte, kdy a kde a kdo vás bude masírovat, je čas se zamyslet nad přípravou. Obecně, oblečení by mělo být pohodlné. Pravděpodobně budete požádáni, aby jste se svlékli do spodního prádla, ale to by nemělo být nic, s čím byste se necítili komfortně. Během masáže vás masér nebo masérka přikryje ručníkem nebo prostěradlem, takže by vám mělo být pohodlí

Pijte hodně vody před i po masáži. Hydratace je klíčová, zvlášť během těhotenství. Před masáží se také vyhněte jídlu těsně předtím, abyste se vyvarovali nepohodlí během ležení na bříšku – pokud to váš stav dovolí.

Tipy pro maximální užitek z těhotenské masáže

Na závěr, je několik tipů, jak si těhotenskou masáž užít na maximum. Komunikace je klíč. Nebojte se říci, co vám přijde příjemné a co ne. Pokud máte oblíbené esenciální oleje nebo vonné lampy, můžete se zeptat, jestli je možné je použít. Důležité je, abyste se během masáže cítili co nejpohodlněji a relaxovaněji. Pamatujte, že toto je vaše chvíle, kdy se můžete plně věnovat sobě a svému blížícímu se novému přírůstku do rodiny.