Masáž kojenců a batolat: klíč k lepšímu spánku
14 srpna 2023

Výhody masáže pro kojence a batolata

Když jsem před několika lety poprvé pochopil, jak moc může masáž pro kojence a batolata ovlivnit jejich spánek, byl jsem ohromen. Bylo to při jedné z mých návštěv pediatrie, kde jsem seděl se svým synem Radovanem a čekal na jeho rutinní prohlídku. Vzpomínám si, že jsem byl značně znepokojený jeho neustálými obtížemi se spaním. Teprve když nám lékař představil koncept masáže pro děti, se v našem domě začalo objevovat trochu více klidu, a to bylo díky pravidelným masážím.

Masáže pro kojence a batolata jsou fenomenálním prostředkem pro zlepšení spánku u dětí. Tento jednoduchý rituál nejenže pomáhá uklidnit napjaté svaly a napomáhá k lepšímu prokrvení, ale také zlepšuje trávení u dětí a tím i celkové pohody. To vše přispívá k hlubším a klidnějším spánkům vašeho dítěte.

Techniky masáže pro kojence a batolata

Svět masáže pro děti je opravdu rozmanitý s mnoha širokými technikami a styly, které mohou být skvělým prostředkem pro zklidnění vašeho dítěte před spaním. Při masáži kojence je důležité začít jemně a pomalu, postupně přecházet k silnějším pohybům. Pro batolata můžete použít trochu silnější tlak. Vždy se řiďte reakcemi dítěte na masáže, každé dítě je individuální a to co funguje u jednoho, nemusí vyhovovat druhému.

Osobně jsem se s Evelínou několikrát zapojil do výuky Shantala masáže - techniky, která má původ v Indii. Shantala masáž je dokonale navržena pro těla malých dětí a její provádění působí naprosto přirozeně. Utlumené světlo, klidná hudba a jemná esenciální olej přidávají k celkové relaxaci a Evelína výborně spala po každé lekci.

Nejlepší časy pro masáž u dětí

Pro některé z nás může být těžké najít ideální čas pro masáž, kdy je dítě v klidu a nebude ho rušit hlad, nepohodlí nebo únava. Na základě mých zkušeností a poradenství odborníků, je nejlepší čas pro masáž po koupeli a před spaním. Toto je období, kdy je dítě již uklidněné a připravené na odpočinek.

U Radovana jsme se snažili dodržovat tento režim a bylo to pro nás skvělé. Vždy po masáži spal jako miminko a to nám umožnilo mít trochu volného času pro sebe. Ale jak jsem již zmínil, každé dítě je unikátní a může preferovat různé časy pro masáže. Důležité je pravidelný rituál, který dítěti dodá pocit bezpečí.

Bezpečnost a příprava na masáž

Při práci s tak malými dětmi je bezpečnost na prvním místě. Před zahájením masáže vždy umyjte ruce a zvolte takové prostory, kde nebude dítě rušeno. Dítě by mělo ležet na pohodlném povrchu, ideálně na měkké deince nebo přebalovacím polštáři. Vyhněte se masáži po jídle, jelikož to může dítěti způsobit nepohodlí. Vždy respektujte přání dítěte, pokud se cítí nepříjemně nebo je rozmrzelé, odložte masáž na později.

Při přípravě na masáž jsem rád experimentoval s různými esenciálními oleji. Každý olej má své specifické vlastnosti a vůni. Radovan obzvlášt miloval levandulový olej pro jeho uklidňující účinky, zatímco Evelyně velmi vyhovoval olej z mandarinek pro jeho veselou a povzbudivou vůni. Ale opět, každé dítě je individuální a to co funguje pro jedno, nemusí vyhovovat druhému.

Posilování vztahu mezi rodičem a dítětem

Masáže pro kojence a batolata nejsou jen o zdraví a pohodě dítěte. Jsou to také chvíle, které mohou být velmi cenné pro vytváření pouta mezi rodičem a dítětem. Ten okamžik, kdy uklidňujete své dítě dotekem, kdy se na vás dívá s důvěrou a láskou, je nepopsatelný.

Moje vlastní zkušenosti byly velmi pozitivní, a to jak pro mě, tak pro moje děti. Masáže nám dávaly příležitost více se sblížit, naučit se lepší komunikace a navíc mi daly pocit, že pro své děti dělám něco dobrého. Sotva čekám na další šanci podělit se s vámi o naše zkušenosti!

Závěrečné myšlenky

Od té doby, co jsem začal v masáži dětí věřit, jsou mé noci mnohem klidnější. Nejen, že mi masáže pomohly uklidnit moje děti a umožnit jim spát lépe, ale také mi daly cenné okamžiky strávené s nimi. A to je něco, co se opravdu nedá vyjádřit slovy.

Navzdory tomu, že kojenecké a batolecí masáže přinášejí určité výzvy, věřím, že jejich výhody ve velké míře převažují. Bez ohledu na to, jestli jste rodič poprvé, nebo máte více dětí, doporučuji vyzkoušet masáže pro své děti. Nevíte, jak pozitivní dopad mohou mít, dokud to nezkusíte.