Masáž kojenců a batolat: Proč ji rodiče tolik milují a jak prospívá malým dětem
20 července 2025

Každý rodič někdy zažil ten moment: rozmrzelé miminko, které se kroutí, pláče a nic nepomáhá. Právě v těch chvílích na scénu přichází masáž – jeden z nejstarších a přitom bezkonkurenčně přirozených nástrojů, jak přinést úlevu, blízkost a pohodu do života těch nejmenších. V posledních letech je dětská masáž v českých domácnostech obrovským hitem. Rodiče si ji pochvalují nejen kvůli slastným momentům plným doteků, ale i proto, že si v ní často našli dokonalý způsob, jak lépe porozumět potřebám svých dětí.

Masáž dětí není žádný nový trend vzniklý pod vlivem sociálních sítí. Ve skutečnosti se k masírování novorozenců uchylovaly mnohé kultury po tisíce let, například v Indii nebo v Africe patří speciální rituály doteku k běžné péči maminky o dítě už po staletí. Dnes jejich postupy uznává i západní medicína a potvrzují je lékařské výzkumy: pravidelná masáž pomáhá lepšímu spaní, snižuje projevy koliky, posiluje imunitu a hlavně – buduje silné pouto mezi rodičem a potomkem.

Co dětská masáž vlastně umí?

Dětský dotek je mnohem víc než jen příjemná aktivita před koupáním. Podle výzkumu publikovaného v časopise Journal of Pediatrics už 15 minut jemné masáže denně u dětí do jednoho roku znatelně snižuje četnost probouzení v noci i problémy se zažíváním. Klíčová je ale její další schopnost: miminko při masáži prožívá bezpečné, pravidelné podněty, které pomáhají ke správnému vývoji nervového systému, lepšímu vnímání těla a zdravému růstu.

Častým mýtem je, že masáž vhodná jen tehdy, když má dítě problém – třeba větry, koliky nebo je nemocné. Ve skutečnosti prospívá i zdravým dětem. Mechanické dráždění kůže stimuluje produkci oxytocinu (hormonu náklonnosti a klidu), dítě se díky tomu cítí bezpečně a je uvolněnější při náročných situacích, třeba v období růstových spurů či zoubkování. Zároveň podle údajů české pediatrické společnosti přispívá pravidelná masáž i k lepšímu rozvoji motorických dovedností, zvlášť u předčasně narozených dětí. Není divu, že masáže předepisují i neonatologové v některých porodnicích, kde pomáhají snižovat stres a bolesti u novorozenců po lékařských zákrocích.

Masáž zapojuje všechny smysly dítěte. Dotek rodiče je tím prvním jazykem, kterým miminko komunikuje. Pozitivní vliv má hlavně na:

  • úlevu od napětí a bolesti bříška
  • prohloubení spánku, prodloužení nočních intervalů
  • zlepšení imunity díky harmonizaci nervového systému
  • rychlejší uklidnění dítěte při změně režimu nebo překvapení
  • podporu trávení a mírnění zácpy
  • posílení vztahu mezi dítětem a rodičem (důležité i pro tatínky!)

Studie Shruti Tiwariové publikovaná v roce 2022 ukazuje, že masáž kojenců pravidelně zařazovaná do denního režimu výrazně snižuje depresi a úzkosti u čerstvých matek, kteří se tak cítí být kompetentnější a jistější ve své roli. Ano, dotek pomáhá dobře nejen dětem, ale i nám dospělým!

Správná technika: Jak a kdy masírovat nejmenší

Správná technika: Jak a kdy masírovat nejmenší

Žádné velké kouzlo a nutnost kurzů. S masáží může začít téměř každý rodič doma. Důležité je být uvolněný, mít teplé ruce a hlavně respektovat signály dítěte. Nejlepší čas pro masírování bývá po koupání nebo těsně před spánkem, když je děťátko v klidu a nic ho neruší – ideální je měkký ručník na posteli nebo přebalovacím pultu. Hodí se použít trochu rostlinného oleje (například mandlového nebo kokosového), který hydratuje citlivou dětskou pokožku a usnadňuje pohyby po kůži.

Nikdy netlačte, nesnažte se dělat z masáže miniaturní verzi dospělého wellness se silnými tahy. Jemné, krouživé pohyby bříšky prstů po směru hodinových ručiček na bříšku miminka, hladivé tahy po nožičkách, pažích i zádech. Pokud dítě pláče nebo se odvrací, je potřeba dát mu prostor – vždycky respektujte jeho přání. U malých kojenců stačí denně pět až deset minut, u batolat můžete jemné hnětení a hlazení protáhnout i na čtvrt hodiny. Jakmile dítě začne masáž vnímat jako rutinu, těší se na ni nejen ono, ale i rodiče.

  • Zahřejte si ruce třením o sebe
  • Používejte jen čisté přírodní oleje bez parfemace
  • Začněte drobným dotekem na noze – dítě tak ví, co bude následovat
  • Vyhněte se masáži při horečce nebo infekci
  • Při masáži bříška masírujte jemně po směru hodinových ručiček
  • Nehýbejte s klouby ani netahejte za prsty

Bývalý dětský lékař a respektovaný expert na péči o děti, dr. Roman Přibyl, k tomu dodává:

„Jednoduchá doteková rutina může u dětí zkrátit dobu usínání i o třetinu – největší efekt vidím u miminek do šesti měsíců. U starších dětí je masáž skvělá i na podporu imunity v období častých nachlazení.“

Všechny studie i zkušenosti rodičů naznačují, že největším přínosem je pravidelnost a určitý rituál spojený s blízkostí. Dětská masáž není jen o přehlídce technik, ale o péči, kterou věnujeme pozorností dítěti i sami sobě.

Praktické tipy, zkušenosti a nejčastější chyby

Praktické tipy, zkušenosti a nejčastější chyby

Rodiče nejčastěji chybují ve třech věcech: podceňují jemnost a citlivost dětské kůže, nevěnují pozornost signálům dítěte nebo masáž zkouší jen ve chvíli, kdy je dítě neklidné. Přitom právě pravidelnost a pohoda jsou klíčem k úspěchu. Pokud miminko masírujete třeba třikrát týdně, už za měsíc poznáte změnu v náladě, kvalitě spánku i při problémech s bolením bříška.

Čeští rodiče často zmiňují, že začátek byl rozpačitý – obavy z „neodbornosti“ ale mizí po pár týdnech. Nejlepší tipy jsou často ty obyčejné: vybrat si místo bez rušivých vlivů, pustit do pozadí jemnou hudbu, práce s vnímanými pohyby a hlavně nehnat se za dokonalostí. Máte-li doma větší dítě, zapojte ho – starší sourozenec může pod vaším dohledem hladit mladšího, což posiluje jejich vztahy a dává mu pocit důležitosti.

Porovnání účinků pravidelné masáže kojenců
Oblast přínosu Před masážemi Po 4 týdnech pravidelné masáže
Doba spánku v noci 7,5 hodiny 9,1 hodiny
Četnost koliky 4x týdně 1–2x týdně
Pocit napětí u rodičů vysoký nízký/střední
Návštěvy pediatra časté (kvůli zažívání) méně časté

Velkým mýtem je také strach z masáže u nemocných dětí. Ve většině případů se však doporučuje masáž jen odložit při horečce nebo akutní infekci; po nemoci je naopak vhodné dítě jemně rozmasírovat, aby se tělo rychleji zregenerovalo. U dětí s atopickým ekzémem nebo dermatitidami je klíčové použití správných olejů a krátké trvání, vždy po konzultaci s dermatologem.

Pokud hledáte, co nejvíc prohlubuje rodičovské kompetence a psychickou pohodu rodiny, stačí si zařadit masáž do týdenního režimu. Výhody? Miminko je klidnější, lépe zvládá denní režim, stává se více vnímavé a spokojené. A co je na tom nejlepší? Potřebujete jen své ruce, čas a trochu odvahy.