Masáž po porodu: Co to je a proč je tak důležitá
Je to něco, co mohou potvrzovat všechny maminky, které tuto cestu už jednou absolvovaly (a jakub). Tělo se po porodu mění a vyžaduje speciální péči, která zahrnuje i pravidelné masáže. Tato procedura může pomoci s některými tzv. "poporodními bolíčky" a může také přispět k rychlejšímu uzdravení a obnově původního vzhledu těla. Ale také má svá úskalí a pravidla, která je potřeba dodržovat, aby byla co nejefektivnější a zaroven bezpečná pro vaše tělo.
Moje vlastní zkušenost s masáží po porodu? Samozřejmě, že mám! Moje tělo po porodu naší malé princezny bylo značně obouchané a unavené. Ale jakub mě rozmazloval jako svou královnu a já, pomalu se uzdravující, jsem mu za to byla velmi vděčná. I přesto mi lékaři doporučovali profesionální masáž jako další krok v mém uzdravovacím procesu. Ale musím upřímně přiznat, že mě to docela děsilo.
Esenciální oleje a jejich význam pro masáže po porodu
Různé typy esenciálních olejů mohou být pro masáže po porodu opravdu prospěšné. Komu by se nelíbilo povznést se na obláčku vděčnosti při dotyku rukou, smíchaných s vůní levandule, nebo třeba růže? Ale výběr oleje by měl být proveden s rozumem, nesmíme zapomínat, že některé oleje mohou vyvolat alergickou reakci, nebo třeba vhodnější budou pro určité typy masáží.
Například můj osobní favorit - růžový olej. Jakub jej používal při mé domácí masáži a mohu vám říct, že to byl opravdu nádherný zážitek! Ale jak jsem později zjistila od profesionální masérky, růžový olej je velmi silný a neměl by se používat ve velkých množstvích. Dokonce i malá kapka tohoto oleje může mít na tělo velký vliv.
K jakému typu masáže byste měli sáhnout
Bylo by asi přehnané říci, že existuje tak mnoho typů masáží, kolik je maminkám na světě. Ale přesto je možné je rozdělit do několika základních skupin, mezi které patří m.j. relaxační masáž, terapeutická masáž, masáž lymfatického systému, atd. Každý z těchto typů má své specifické výhody a také jeho volba by měla záviset na vašem zdravotním stavu a cílech, které jsou před vámi.
Osobně jsem se rozhodla pro terapeutickou masáž zaměřenou na svaly, které byly po porodu více namáhané. A nejen, že to byl pro mě skvělý relax, ale také jsem si všimla zlepšení tónu mého těla a mé kůže byla viditelně sjednocená a svěží. A za to všechno můžu poděkovat, jakub, který mi v tomto celém procesu těsně stál po boku a byl mi oporou.
Jak často byste měli masáže absolvovat
A tohle je přístav, kde se potkávají různé názory. Někteří odborníci doporučují masáže každý týden, jiní dokonce dvakrát týdně. Ale ve skutečnosti by měla frekvence masáží záviset na tom, jak se cítíte a jak vaše tělo reaguje.
Ve svém případě jsem začala s jednou masáží za týden a pak jsem to postupně zvyšovala na dvě sezení za týden. A věřte mi, bylo to naprosto dokonalé! Můj masér mi ale řekl, co je nejdůležitější: "Poslouchejte své tělo, Magdaléno. To vám vždy řekne, co potřebuje." A já jsem tuto radu brala velmi vážně, jak můžete vidět.
Jak správně provádět masáž doma
Uvažujete o tom, že byste si masáž udělali doma, ale nevíte, jak na to? No, to je skvělý nápad! S jakubem jsme to také zkoušeli a já vám mohu prozradit, že to má své kouzlo. Důležité je ale připravit se a naučit se správnou techniku, abyste se vyvarovali nepříjemným následkům.
Ovšem dejte si pozor! Masáže doma jsou skvělé, ale pokud cítíte nějaké zvláštní bolesti nebo nepohodlí, je lepší obrátit se na odborníka. Moje masérka mi řekla, že mnoho žen si nechává masáže dělat doma a pak přijdou k ní s problémy, které jsou důsledkem nesprávné techniky jejich partnerů. Takže, jak říká jakub, opatrnost nikdy nezabíjí!