Reflexní masáž: Průkopnická technika wellness pro zdraví a relaxaci
2 ledna 2024

Reflexní masáž a její kouzlo

Reflexní masáž není jen obyčejné hnětení unavených svalů, je to pravá revoluce v oblasti wellness. Kdo by nechtěl zažít něco, co nejen potěší naše tělo, ale může dokonce pomoci s různými neduhy, aniž bychom musly polykat tabletky? Tento způsob masáže se už dlouhou dobu používá jako efektivní nástroj pro podporu zdraví a pohody. Prostě, když se cítíme mimo hru, reflexní masáž je jako pizza s extra sýrem pro naši duši a tělo. A která mamina by občas na tom pizzovém throwbacku nelpěla, že?

Mám vlastní zkušenosti – když mi táhnou na třicet (dobře, dobře, trošku jsem si přidala), začala jsem pociťovat, že moje záda nejsou již tak v pohodě jako kdysi. A tak mi jedna kamarádka poradila reflexní masáž. "Vendulo, musíš to zkusit, je to jako když máš volný den a děti jsou u babičky! Čistá magie." A já to zkusila. A víte co? Byl to sice boj, abych si našla čas pro sebe, ale stálo to za to!

Co to vlastně ta reflexní masáž je?

Reflexní masáž je technika, která má své kořeny v dávných kulturách, jako jsou Egypt, Čína či Indie. Spočívá v tlaku na specifické body na nohou, rukou nebo uších, které jsou propojené s ostatními částmi našeho těla. Je to trochu jako detektivní hra – každý bod má svého "podezřelého", tedy orgán či tělesnou partií, za kterou může. A jak tomu bývá, některé ty body jsou zákeřnější než můj pětiletý Luboš když se snaží schovat rozbitou vázu.

Ta první masáž byla pro mě zážitek skoro jako první rande. Jsem bývalá plachá holka, takže nechat někoho, aby mi mačkal nohy, to byla docela výzva. Léčitelka mě uklidňovala, že se nic bát nemusím, a že to bude zábava. A pak začala svou práci a byla jsem ohromená. Každý bod byl jako malý příběh, který mi říkal, co je se mnou za problém, a že mě to tuhle v noci mohlo bolet proto, že jsem se přece jen pohádala s Eliškou o to, kolik času může trávit u tabletu.

Proč je reflexní masáž unikátní?

Něco, co reflexní masáž odlišuje od ostatních, je zaměření na celkovou harmonii těla. Místo aby se masérka jen snažila ulevit od bolesti v krku, pokusí se vybalancovat celé tělesné energetické dráhy. Jako když se snažíte poskládat rozsypanou skládačku – nejdřív musíte najít všechny kousky, pak je rozložit a nakonec poskládat dohromady aby všechno pasovalo. Totéž dělá reflexní masáž s naším tělem. Jde o to, najít disharmonii a urovnat ji, takže po masáži nejen že mizí bolesti, ale zároveň se cítíte lépe, harmoničtěji a odpočatěji. Jako když se konečně přestanou hádat vaše ratolesti a vaše domácnost je na krátkou chvilku ten klidný přístav.

Není to jen o uvolnění svalů – ale spíše o znovuobjevení vnitřní síly a vitality. To je něco, co v dnešním uspěchaném světě moc často zanedbáváme. Přemýšlejte o tom takto: naše tělo je jako ta nejmodernější technologie, ale pokud ji necháme zaprášenou v koutě, ani se nenadějeme, jaké funkce může nabídnout. Reflexní masáž je takovým „restartem“ tohoto úžasného stroje, kterým každý z nás je.

Komu všemu může reflexní masáž pomoci?

Tak na tohle téma jsem si tehdy, před svou první masáží, udělala malý průzkum. Zjistila jsem, že reflexní masáž má široké pole působnosti. Pomáhá lidem se stresy, úzkostmi, trávicími problémy, migrénami a dokonce podporuje léčbu chronických onemocnění. Volají to holistický přístup, což zní trošku jako název nového skvělého sci-fi filmu, ale ve skutečnosti je to o promyšlené práci s tím, jak jednotlivé části našeho těla spolupracují a ovlivňují se navzájem.

A žijeme ve světě, kde jsou nové zdravotní trendy na denním pořádku. Ale reflexní terapie stojí pevně na zemi již mnoho let a neztrácí na popularitě. Přemýšlím, jestli pomohla i paní Cleopatře držet se ve formě mezi jejími koupěmi v oslím mléce. No, o tom nebudeme mít asi nikdy důkazy, ale máme spoustu lidí, kteří mohou potvrdit: ano, reflexní masáž za to stojí!

Jak probíhá typická reflexní masáž?

Když přišel den D (tedy Den masáže, abychom si to vyjasnili), byla jsem vzrušená, jako kdybych měla jít na koncert mé oblíbené kapely. Místnost voněla éterickými oleji a já cítila jemnou hudbu, která byla tak relaxační, že jsem málem zapomněla, že jsem tam kvůli masáži, ne kvůli spaní. Masérka mě vyzula a začala masáž mého pravého chodidla. Ve chvíli, kdy se dotkla bodu, který odpovídal mé hlavě, promluvily mi všechny ty dny, kdy jsem šla spát pozdě, protože Fido rozhodl o tom, že se chce proběhnout v největší mlze roku.

Typicky masér vyhledá problematické oblasti a pracuje na nich s cílem obnovit energetický tok. Někdy to může být trochu nepříjemné, když se masérka trefí přímo do "bolečivého bodu", ale je to necitlivost ve srovnání s tím, kdy vám děti v noci křičí, že potřebují pít, i když vypily litry dříve. A to nejlepší na tom všem je, že když opustíte masážní salon, můžete se cítit jako nově narozený.

Rady a tipy, jak si reflexní masáž užít naplno

Kdo by nechtěl z reflexní masáže vytěžit co nejvíce, že? Tak přicházím s pár radami. Nejdříve musíte najít kvalifikovaného terapeuta. Má to být jako hledání ideálního partnera - může to chvíli trvat, ale jakmile narazíte na toho pravého, je to zázrak. Vyberte si někoho, s kým si rozumíte a kdo rozumí vašemu tělu. Nechte telefon a starosti za dveřmi a odevzdejte se do rukou masérky. A pak se nechte unášet kdekoliv, kam vás vaše nohy povedou. Ačkoliv musím připustit, že se občas stane, že vás ty nohy navedou až k ledničce pro ten poslední kousek dortu, který jste si pečlivě schovali.

Potom si dejte čas. Nespěchejte rovnou z masáže do dalšího shonu každodenního života, ale dejte tělu příležitost zpracovat všechny ty nové informace, co mu byly dodány. To je jako když po divoké party říkáme našemu tělu, že následující víkend bude jen o bylinkových čajích a dobrém spánku.

A především si pamatujte, že reflexní masáž je investice do vaší osobní pohody. V době, kdy jsou věci jako self-care trendem, to je něco, co by si každý z nás měl vzít k srdci. Jako máma dvou rošťáků a máti milovaného pejska Fida vím, že si čas pro sebe musím opravdu vybojovat, ale věřte mi, že to je ta nejlepší bitva, do které jsem kdy šla.