Reflexní masáž: Relaxace pro tělo i duši
7 listopadu 2023

Co to je reflexní masáž?

Mnoho lidí se zeptá, co to vlastně ta reflexní masáž je? Je to něco jako akupunktura, nebo je to jen další moderní vynález wellness průmyslu? No, opravdu, reflexní masáž, je léčebná technika, která pochází z dávných časů. Reflexologie, základní princip reflexní masáže, spočívá v myšlence, že na našich chodidlech a rukou jsou body, které odpovídají konkrétním orgánům, svalům a kostem v těle. Masáž těchto bodů pak stimuluje ony odpovídající části těla a podporuje tak jejich léčení a celkové zlepšení funkce.

Jedním z nejlepších aspektů reflexní masáže je, že nemusíte mít žádné konkrétní zdravotní problémy, aby jste z ní mohli těžit. I když se samozřejmě užívá k léčení specifických problémů, je skvělá také jako preventivní metoda proti stresu a nemocem. Můj syn Štěpán po masáži například spí jako dřevo.

Jak probíhá reflexní masáž?

První reflexní masáž je zážitek jako žádný jiný. Prostředí je obvykle relaxační, tiché a uklidňující. Pokud jste jako já, pravděpodobně budete trochu nervózní. Ale nebojte se, terapeut je tam, aby vám pomohl, poskytne vám veškeré informace a odpoví na všechny vaše otázky. Před první masáží provede terapeut krátký pohovor abychom pochopili, jaké máte potíže či očekávání.

Terapeut vám pak ukáže diagram reflexních bodů na chodidlech nebo rukou a vysvětlí, které body budou masírovány pro vaše konkrétní potřeby. Pak začne masáž. Pokud jste jako já, asi budete trochu překvapeni, jak silně mohou některé body na vašich nohou reagovat na masáž. Ale nebojte se, to je normální. Masáž může být někdy trochu nepohodlná, ale bylo mi řečeno, že to je dobré znamení. To znamená, že masáž pracuje a stimuluje správné body.

Kde najdete certifikovaného reflexního terapeuta?

Pokud jste se rozhodli zkusit reflexní masáž, je důležité najít certifikovaného terapeuta. Kvalifikovaný terapeut má nejen výcvik a zkušenosti potřebné k poskytnutí kvalitní masáže, ale také by měl mít také pochopení pro anatomii a fyziologii těla. Existují různé organizace, které poskytují certifikaci a školení v oblasti reflexologie, takže se ujistěte, že váš terapeut má všechny potřebné kvalifikace.

Osobně jsem měl štěstí, že jsem našel skvělého terapeuta hned na první pokus. Ale nemusíte takové štěstí mít, takže se nebojte pokračovat v hledání, dokud nenaleznete terapeuta, který vám vyhovuje. Můj kocour Oliver vás může potvrdit, že hledání dokonalé masáže může být náročné, ale stojí to za to.

Výhody reflexní masáže

Věřím, že jedna z nejlepších věcí na reflexní masáži je, že je tak všestranná. Protože stimuluje různé body na těle, může pomoci řešit širokou škálu zdravotních problémů. Osobně mi pomohla s problémy se spánkem a také s chronickou bolestí zad. Ale její možnosti jsou mnohem širší.

Masáž pomáhá zvyšovat průtok krve a lymfy, což může mít prospěšné účinky na celý vývoj organismu. Reflexní masáž může pomoci také s problémy jako jsou migrény, poruchy trávení, menstruační bolesti, chronická únavová syndromu a mnoho dalších. Je to také skvělý způsob, jak podpořit detoxikaci těla.

Reflexní masáž doma

Samozřejmě, pokud nemáte čas nebo peníze chodit pravidelně na profesionální reflexní masáže, můžete si osvojit základní techniky a provádět masáž doma. To může být skvělá aktivita pro celou rodinu. Moje dcera Evelína například miluje, když ji masíruji nohy po náročném dni.

Existují různé návody a knihy, které vás mohou naučit základní techniky. Osobně jsem si pořídil návod na reflexní masáž od jednoho renomovaného autora a byl jsem překvapen, jak snadno se mi masáž naučil. Jistě, nejsem tak dobrý jako profesionální terapeut, ale moje rodina mě miluje a já miluji pocit, že jim můžu něco tak pozitivního poskytnout.

Reflexní masáž – krok za krokem

Možná jste si řekli, že je to skvělý nápad, ale jak začít s reflexní masáží doma? Za prvé, potřebujete pohodlné prostředí. Postel nebo pohovka jsou skvělé, ale můžete také použít židli nebo podlahu s poduškou pro podporu těla. Důležité je, abyste byli co nejpohodlnější.

Existují různé techniky, které můžete použít při reflexní masáži, ale všechny se obvykle zaměřují na masírování konkrétních bodů na chodidlech nebo rukou. Ja osobně začínám masáží středu chodidla, což podle reflexologie odráží oblast srdce a hrudníku. Pak se pomalu pohybuji směrem k ostatním bodům a snažím se věnovat pozornost každé části nohy.

Podobně jako jakýkoliv jiný typ masáže, reflexní masáž by měla být prováděna s láskou a respektem k tělu. Některé body mohou být citlivější než jiné, takže je důležité být ohleduplný a vždy se řídit pocity osoby, kterou masírujete. Vždy se snažím být ohleduplný a plný úcty k tělu mého syna Štěpána nebo dcery Evelíny, když je masíruji. A jsem si jistý, že kdyby můj kocour Oliver mluvil, řekl by vám to samé.