Thajské masáže: Krok za krokem
5 prosince 2023

Úvod do úžasného světa thajských masáží

Byl jeden chladný prosincový den, kdy jsem se nechal unést vlnami relaxační hudby a vstoupil do nádherného světa thajských masáží. Zatímco venku mrzlo a foukal studený vítr, uvnitř to vonělo exotickými oleji a bylinkami. Pak přišlo spojení tepla a lehkého tlaku na mé tělo, a já jsem byl v sedmém nebi. Toto byl můj úvod do thajských masáží.

Thajské masáže mají své kořeny v tradicích východního léčení a jsou často spojeny s buddhismem. Jsou proslulé svou schopností zmírnit stres, zlepšit celkový zdravotní stav a napomoci k celkové pohodě. A jako by toho nebylo dost, také se říká, že mohou prodloužit život. Není tedy divu, že se stávají stále populárnějšími po celém světě.

Co čekat od thajských masáží?

Na rozdíl od tradic typu švédské masáže nebo hlubokého tkaniva, thajské masáže neobsahují oleje a jsou pro vás zcela oblečené. Také představují kombinaci různých technik, včetně akupresury a jógy. Díky tomu působí na tělo komplexně. Dalo by se říci, že je to taková "jóga pro líné", kde nejste vy ti, kteří se musí nějak zvlášť namáhat.

A to je geniální. Protože kdo z nás by odmítl možnost relaxovat a nechat někoho jiného dělat veškerou práci? Já rozhodně ne. A když si představím, že toto všechno se odehrává v prostředí plném klidu a harmonie...no, prostě to musíte zažít.

Jak probíhá thajská masáž?

Thajská masáž začíná krátkým rozhovorem s terapeutem, který se vás zeptá na váš zdravotní stav a případné problémy, které máte. Po tomto krátkém rozhovoru vás terapeut pozve, abyste se pohodlně uložili na matraci umístěnou přímo na podlaze.

Následuje série tlaků a strečinků, které vás nejen uvolní, ale také posílí vaši flexibilitu. A pokud máte štěstí, může vám masérka předvést několik akrobatických triků. Ale nebojte se, vše je děláno bezpečně a s ohledem na vaše pohodlí.

Benefity thajské masáže

Thajské masáže mají celou řadu benefitů. Mezi nejznámější patří například zlepšení pružnosti a mobility, posílení imunitního systému, zmírnění stresu a únavy, zlepšení kvality spánku a mnoho dalšího. Je to jako magický lektvar, který vás dokáže proměnit z napjatého balíčku nervů na klidnou a šťastnou bytost.

No a neměl bych zapomenout na jednu věc, kterou jsem ještě nezmínil. Thajské masáže také zlepšují krevní oběh. To znamená, že po masáži budete cítit průtok energie po celém těle a budete se cítit skvěle.. jak jinak než skvěle?

Jaké jsou různé typy thajských masáží?

Existuje mnoho různých typů thajských masáží, z nichž některé mohou být intenzivnější než jiné. Například tradiční thajská masáž je poměrně intenzivní a může zahrnovat některé akrobatické pohyby. Na druhé straně je thajská masáž s oleji mnohem jemnější a uvolňující.

Já osobně dávám přednost tradiční variantě, protože mám pocit, že mě to skutečně "prokoukne". Ale zároveň musím přiznat, že po masáži s oleji odcházím vždy naprosto uvolněný a znovu načerpaný.

Moje tipy pro maximální prožitek z masáže

Chcete-li zažít tu nejlepší thajskou masáž, doporučuji vám následující tipy. Před masáží se vyhněte jídlu. Nechte tělo a mysl plně relaxovat. A také se s tím nespěchejte. Ideální je rezervovat si více času pro celý proces a nechat se vést klidným rytmem.

Thajské masáže také zahrnují hodně strečinku, takže doporučuji se předtím trochu protáhnout. Alespoň pro mě to udělalo obrovský rozdíl, protože byl jsem schopný se víc uvolnit a plně se otevřít celé zkušenosti.

Thajské masáže a děti

Možná si říkáte, že thajské masáže jsou jen pro dospělé. To ale není pravda. Dokonce i děti mohou mít z thajských masáží prospěch. Například můj syn Matěj ještě před několika lety trpěl nespavostí. Ale když jsem ho vzal na první thajskou masáž, začal spát jako dřevo.

Podobně i moje dcera Elena, která má tendenci být trochu napjatá, projevila po masáži obrovské zlepšení. Nejenže byla méně napjatá, ale také spokojenější a radostnější. Právě proto jsem přesvědčen, že thajské masáže jsou skvělé pro celou rodinu.

Závěrečné myšlenky

Thajské masáže byly pro mě opravdovým otevřením očí a procesem sebepoznání. A pokud jste dosud nedali thajské masáži šanci, vřele vám to doporučuji. Je to něco, co opravdu stojí za to zažít a věřím, že vás to překvapí tak, jak to překvapilo mě.

Proto se domnívám, že thajské masáže by měly být součástí našeho života. Nejen proto, že je to skvělá zkušenost, ale také proto, že může pomoci zlepšit naši celkovou pohodu. A nakonec, není to to, co všichni hledáme v tomto hektickém životě?