5 nejlepších technik masážního baňkování, které byste měli vědět
19 září 2023

Principy a výhody masážního baňkování

Když se řeknou baňky, je první, co nám jde hlavou, lázně nebo lihové střiky, což je v České republice tradiční léčba. Ale v současnosti jsou baňky stále populárnější a propojily se s masážemi. Masážní baňkování folklor opustilo a stalo se součástí moderních wellness center a lázeňských procedur.

Při masážním baňkování se k pokožce přiloží speciální skleněné, silikonové nebo plastové baňky, ve kterých vznikne podtlak. Tím podtlakem se krevový oběh v pokožce aktivuje, zvyšuje se prokrvení tkání a svalů. Může tedy přinést úlevu při bolestech zad, svalových stavech, migrénách, ale také pomoc při detoxikaci organismu nebo při zlepšování kondice pokožky. To vše bez vedlejších účinků léků.

Masážní baňkování a jeho odrůdy

V dnešní době existuje nespočet technik a metody baňkování, které se liší jak použitými nástroji, tak technikou samotnou. Některé z nich mohou být mírnější - vhodné pro relaxační efekt, jiné intenzivnější - pro terapeutické účely.

Například baňkování suché i mokré. Suché masážní baňkování je technika, při které se na pokožku aplikují baňky bez předchozí aplikace oleje nebo krému. Tento postup je obzvlášť účinný při léčbě bolesti zad a svalů, neboť umožňuje hlubokou masáž tkání. Mokré masážní baňkování naopak využívá oleje nebo krémy, které umožňují baňkám snadno klouzat po pokožce a tím poskytují příjemnou a relaxační masáž.

Jak se správně připravit na masážní baňkování

První věc, kterou bych vám chtěla sdělit, je ta, že příprava na masážní baňkování je nesmírně důležitá. Je dobré začít už den předem - doporučuji dostatečně pít, aby tělo bylo zevnitř hydratované. Dále byste měli před masáží konzumovat lehkou stravu, abyste se vyhnuli nepohodlí během samotné procedury.

Dále byste měli přijít na masáž odpočatí, nejlépe po dobrém nočním spánku. Pokud máte naplánovanou masáž hned po ránu, nezapomeňte se pořádně rozcvičit, aby tělo bylo připravené na masážní seanci.

Tajemství správné techniky masážního baňkování

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv techniku baňkování, vždy je maximálně důležitá správná technika a postup. Pokud si nejste jisti, je nejlepší navštívit odborníka, který vám ukáže, jak správně baňku přiložit a jak s ní na těle pracovat. Oproti tradiční masáži s použitím rukou totiž masážní baňkování vyžaduje určitou dovednost a zkušenost.

Rovněž je důležité respektovat vlastní tělo a jeho reakce na baňkování. Pokud cítíte nepříjemné pnutí nebo bolest, baňku uvolněte nebo odstraňte. Tělo vám dává signál, že se něco děje, a je důležité ho poslechnout.

Rady a tipy pro masážní baňkování doma

Masážní baňkování doma je jednoduché, pokud víte, jak na to. Existuje mnoho příruček a instruktážních videí, které vás provedou každým krokem. Přesto bych chtěla sdílet několik tipů, které jsem si sama vyzkoušela.

První rada je mít při ruce vše, co budete potřebovat - baňky, olej, ručníky, vodu. Nezapomeňte ani na vhodné oblečení, ve kterém se budete cítit pohodlně. Jde především o to, abyste se cítili v pohodě a byli schopni se plně soustředit na masáž. Další důležitý tip je nejít hned po masáži do postele. Zkuste si udělat čas na relaxaci, ať už je to čtení knihy nebo poslech klidné hudby. Zkrátka si dopřejte trochu času jen pro sebe.

Výsledky a zkušenosti po masážním baňkování

Abych byla úplně upřímná, musím říct, že výsledky po masážním baňkování mě opravdu překvapily. Od první seance jsem cítila mnohem větší uvolnění a zlepšení pohyblivosti. A to ani nemluvím o skvělém pocitu, když se po náročném dni můžu nechat unést do světa relaxační masáže.

Také jsem zaznamenala zlepšení stavu pokožky. Mám pocit, že je více hydratovaná, pružná a svěží. Jednou mě dokonce pochválil i můj syn Lukáš, když mi řekl: "Mami, ty vypadáš fakt super!" Jakmile jsem mu vysvětlila, že jsem začala s masážním baňkováním, ihned si objednal balení baněk pro svou přítelkyni.

Na závěr bych vám chtěla říct, že jestliže jste ještě masážní baňkování nezkusili, neváhejte to napravit. Ať už si vyberete jakoukoli techniku, věřím, že si tuto proceduru zamilujete stejně jako já. Ať už máte jakékoliv zdravotní problémy nebo hledáte způsob, jak se zrelaxovat a odpočinout si, masážní baňkování je stále populárnější volbou pro mnoho z nás. Tak proč do toho nejít?