Jak klasická masáž může zmírnit příznaky artritidy?
26 září 2023

Úvod do světa masáží jako podpory léčby artritidy

O artritidě jste pravděpodobně slyšeli. Je to chronické onemocnění kloubů, které ovlivňuje miliony lidí po celém světě. A ačkoliv lékaři předepisují různé léky na zmírnění příznaků, málo se mluví o nepředepisovaných metodách, jako je masáž. Já, Jaroslav, jsem se rozhodl věnovat tomuto tématu článek. Nevím, jestli jste to pozorovali, ale masáž má opravdu mocný účinek na lidské tělo, byť nejsem zrovna masér! A tak jsem se pustil do průzkumu, abych zjistil, jak přesně masáž může pomoci lidem trpícím artritidou.

Jedna věc, kterou jsem zjistil, je, že masáže mají schopnost zlepšovat krevní oběh a snižovat bolest. Toto je prospěšné pro ty, kteří trpí artritidou, protože zlepšený přísun krve do kloubů může pomoci zmírnit zánět a bolest. A víte co? Moje manželka, Martina, dokonce začala chodit na pravidelné masáže, když začalo chladnější počasí a její artritida se zhoršila!

Jak masáže fungují: věda za účinkem?

Je fascinující, jak něco tak jednoduchého, jako je masáž, může mít tak hluboký vliv na naše zdraví. Masáže fungují tím, že uvolňují napjaté svaly a zlepšují průtok krve. To zase vede k uvolnění těch největších bolestivých míst. Když masér aplikuje tlak na konkrétní oblasti těla, dochází k uvolnění svalů a stimulaci průtoku krve. Toto uvolnění svalů a zlepšení průtoku krve může pomoci zmírnit bolest a nepohodlí z artritidy.

Výzkum také ukázal, že masáže mohou pomoci při zmírňování stresu a úzkosti, což je další benefit, který ocení ti, kteří trpí artritidou. Chronická bolest může vést k zvýšenému stresu a úzkosti a čas strávený v masérském křesle může být stěžejním momentem pro zlepšení duševního zdraví.

Terapeutické masáže pro artritidu: Co potřebujete vědět

Pokud jste někdy měli masáž, pravděpodobně jste si všimli, že existuje několik druhů masáží. Ale víte, jaké typy masáží jsou nejlepší pro artritidu? Existuje několik typů, které jsou speciálně navržené pro lidi trpící artritidou.

Prvním a nejoblíbenějším typem je švédská masáž. Tento typ masáže je skvělý pro uvolnění napětí v těle a zlepšení průtoku krve, což je klíčové pro ty, kteří trpí artritidou. Dalším typem je hluboká tkáňová masáž, která se zaměřuje na hlubší vrstvy svalů a je skvělá pro ty, kteří mají artritidu, jelikož tato masáž dokáže dostat se až k záněnlivým kloubům.

Výhody pravidelných masáží: Dlouhodobá strategie?

Je všeobecně známo, že pravidelné lázeňské návštěvy a masáže jsou skvělé pro naše zdraví. Ale pro ty z nás, kteří trpí artritidou, pravidelné masáže mohou být ještě důležitější. Pravidelné masáže můžou pomoci snížit bolest z artritidy a můžou zlepšit funkčnost kloubů, což je něco, co každý z nás milovníků kloubních přípravků ocení!

Ovšem, to neznamená, že byste měli okamžitě skočit do auta a vydat se na nejbližší masáže. Je důležité mluvit se svým lékařem a zjistit, co je pro vaše zdraví nejlepší, zvláště pokud trpíte jakoukoliv formou chronické bolesti. A ujistěte se, že najdete odborně vyškoleného maséra, který má zkušenosti s artritidou. Konzultujte to se svým lékařem a udělejte si vlastní průzkum.

Praktické tipy pro domácí masáže: Ušetříte za maséra!

Nemohu nezmínit fakt, že návštěva maséra může být nákladná. Proto jsem shromáždil několik tipů, jak si udělat masáž doma. Ať už máte partnera jak mám já Martinu, která je otevřená návodům, nebo se snažíte ulevit od bolesti sami, může být domácí masáž účinným řešením.

Můžete začít tím, že si pohodlně sednete nebo lehnete. Poté si můžete vzít malé množství oleje a jemně masírovat oblast kolem postiženého kloubu. Nepoužívejte příliš mnoho tlaku, aby jste si nezpůsobili další bolest. Domácí masáž může být skvělou alternativou, když nemůžete navštívit profesionální masérské studio.

A nakonec: Stojí masáže za to?

Když jsem na začátku tohoto procesu zkoumal dopady masáže na artritidu, neměl jsem ponětí, co očekávat. Ale teď, když sem prošel všechny informace a viděl, jak masáže mohou zmírnit bolest a nepohodlí z artritidy, musím říct, že jsem dojemný. Martina, která už nějakou dobu trpí artritidou, také potvrzuje, že její pravidelné masáže ji pomáhají zvládnout její bolest lépe.

Takže, odpověď na otázku, jestli stojí masáže za to pro lidi trpící artritidou, by byla...ano, stojí. Ale jak jsem již dříve zmínil, je důležité konzultovat jakékoliv alternativní léčebné metody se svým lékařem. Každý jsme unikátní a to, co funguje pro jednu osobu, nemusí nutně fungovat pro další. Ale doufám, že vám tento článek dal nějaké nové nápady, jak se vypořádat s bolestí artritidy a že jste se pobavili!