Jak Masirovat?
18 srpna 2023

Základy masáže: Co by měli vědět začátečníci

Jeden z nejlepších způsobů, jak se zbavit napětí a uvolnit tělo, je bezpochyby masáž. Ale co když nemáte možnost zajít na profesionální sezení a potřebujete si neprofesionálně zmasírovat? V tom případě je zde pár tipů, jak na to.

Nejprve je důležité vybrat správné prostředí. Musím se vám přiznat, že jsem jednou zažila masáž v prostoru plném hluku a rušení a bylo to spíše stresující než uvolňující. Ujistěte se, že je prostor, který jste vybrali, tichý a pohodlný. Také si připravte vše, co budete potřebovat: oleje, ručníky a dokonce i hudbu, která vám pomůže se uklidnit.

Techniky masáže: Kudy na to?

Když už víte, kde a jak si zřídíte svůj vlastní masážní koutek, je na čase se pustit do samotné masáže. Existují různé techniky masáže, které můžete zkoušet.

První a nejzákladnější technikou je takzvaný hladivý úchop. Tato technika se provádí lehkým kroužením rukama po těle. Je to skvělý způsob, jak začít masáž, protože to pomáhá zahřát svaly a připravit tělo na další, intenzivnější techniky.

Další technikou, kterou lze snadno provádět i doma, je tlakový úchop. Je hodně podobný hladivému úchopu, ale místo lehkého kroužení se vyvíjí vyšší tlak na určité body těla. Tento druh masáže je ideální pro uvolnění napětí ve svalech.

Jak si vybrat správnou techniku masáže?

Při výběru správné techniky masáže je důležitý cvik a komfort. Nebudete chtít začít s nejintenzivnější a nejnáročnější technikou, pokud vám to nebude připadat pohodlné. Já jsem na to šla postupně. Začala jsem s jednoduchým hladivým úchopem a postupně jsem se vypracovala k složitějším technikám.

Orientujte se podle svých potřeb a možností. Masáže lze provádět na různých částech těla a každá vyžaduje jinou techniku. Pokud si potřebujete uvolnit napjaté svaly na zádech, může být vhodná například hluboká tkáňová masáž. Na druhou stranu, pokud hledáte spíše relaxaci, mohla by být vhodná aromaterapeutická masáž.

Bezpečnost při masáži: Jak masírovat bez rizika

Stejně jako u jakékoli jiné aktivity na tělo, i u masáže je důležité dbát na bezpečnost. Je třeba se vyhnout masáži na místech, kde máte zranění nebo bolest. Také byste měli mít na paměti, že nesprávná technika může způsobit víc škody než užitku.

Nezapomeňte na dobrý olej na masáž. Olej nejen pomáhá rukám klouzat po těle, ale také hydratuje a zjemňuje kůži. Dokonce existují i speciální masážní oleje, které obsahují esenciální oleje pro další uklidňující a terapeutické účinky.

Funguje to i s kočkou! Mína, moje kočičí dáma, je velkým fanouškem lehké masáže krku a hřbetu. Takže pokud hledáte dobrovolníka na trénink, požádejte svého mazlíčka.

Využití masáže v každodenním životě: Ať je masáž součástí vašeho životního stylu

Masáže nemusejí být jen luxusní záležitostí, kterou si dopřejete jednou za čas v lázních. Můžou se stát součástí vašeho každodenního života. Stačí jen pár minut denně a budete se cítit mnohem lépe. Navíc to může být skvělý způsob, jak se zbavit stresu po náročném dni.

Mám příběh, který se týká mého syna Erika. Jednou se vrátil ze školy a byl výjimečně napjatý a podrážděný. Naštěstí se mi podařilo ho přemluvit k tomu, aby si lehnul a já mu mohla zmasírovat záda. Bylo to poprvé, co jsem ho masírovala, a bylo to pro něj nové. Ale po chvilce už byl docela uvolněný a na konci byl mnohem šťastnější. Od té doby jsou masáže součástí našeho každodenního života. Přeji vám, abyste našli svůj vlastní způsob, jak z masáže udělat součást svého života.