Jak sportovní masáž zlepšuje výkon sportovců
14 srpna 2023

Význam sportovní masáže v atletice

Řekněme to tak, jak to je - sportovní masáže nejsou jen pro profesionální sportovce, ale pro každého, kdo se pravidelně věnuje fyzické aktivitě. Ať už jste rekreační cyklista jako já, nebo elitní běžec, sportovní masáž vám může pomoci vylepšit výkon a zlepšit vaše zdraví a pohodu. Jako majitelka papouška jménem Karel, který rád sedí na mém rameni, když cvičím jógové asany, vím, jak důležitá je pravidelná a včasná péče o tělo.

Sportovní masáže jsou koncipovány tak, aby zvýšily cirkulaci krve a lymfy, což urychluje regeneraci svalů po výkonu. Při masáži se také uvolňují svaly, dochází k vylepšení elasticity a flexibility, což může vést ke zvýšení výkonu. Nemluvě o uvolnění stresu - mějte na paměti, že zdravý duch bydlí v zdravém těle. Sportovní masáže jsou proto nástroj mnoha vrcholových sportovců.

Kdy je nejlepší čas na sportovní masáž?

Masáž má mnoho přínosů pro sportovce a může být prováděna v různých fázích tréninku - před tréninkem, po tréninku, během rehabilitace nebo pravidelně v rámci péče o tělo. Přestože se mnoho z nás domnívá, že masáže jsou luxusní léčebný proces pro bohaté a slavné, opak je pravdou.

Před tréninkem, masáž napomáhá uvolnění a přípravě svalů pro nadcházející námahu. Po tréninku, masáž napomáhá regeneraci a hojení těla tím, že uvolňuje napětí ve svalech a urychluje odstranění laktátu, což je odpadní produkt, který způsobuje svalovou bolest. Během rehabilitace, masáže mohou pomáhat urychlit hojení zranění. A konečně, pravidelný program sportovní masáže v rámci starostlivosti o tělo může být prodloužením vašeho tréninkového plánu.

Výhody sportovní masáže pro sportovce

Jestli vás zajímá, jaké jsou konkrétní výhody sportovní masáže, pak se připravte na rozmanitou listinu benefitů. Dovolte mi vysvětlit vám některé z nich.

Úleva od bolesti je jednou z nejčastějších výhod sportovní masáže. Masáž může zmírnit napětí ve svalech a pomoci odstranit laktát, který způsobuje bolest po cvičení. Představte si, že jste právě dokončili maratonský běh – nohy jsou unavené a bolí. Sportovní masáž může v takovém případě být to pravé, co vám pomůže rychle se zregenerovat.

Další výhodou je zlepšení flexibility a rozsahu pohybu. Toto je důležité pro sportovce jako jsou například tanečníci nebo gymnasté, kde je potřeba velké flexibility a širokého rozsahu pohybu. Ale toto je také výhoda pro nás všechny, kteří provozujeme jakýkoliv druh sportu.

Osvědčené metody sportovní masáže

Sportovní masáž přijala mnoho postupů z jiných druhů masáže, jako je švédská masáž nebo hluboká tkáňová masáž, ale také se od nich odlišuje. Sportovní masážička je cvičena v technikách, které se nejčastěji používají k léčení sportovních zranění, jako je například metoda frice, petrissage a efleurage.

Význačnou technikou využívanou při sportovní masáži je frice. Tato metoda используется k rozbíjení jizev a adhezí ve svalech a pojivové tkáni. Petrissage je technika, která se používá k oddělení svalových vláken a ke zlepšení cirkulace, a to prostřednictvím několika různých manipulacích s kůží a svaly. Efleurage je jemný, dlouhý a klouzavý pohyb, který uvolňuje napětí ve svalech a zlepšuje průtok krve.

Nezapomeňte, že sportovní masáž nebyla vytvořena jen pro sportovce. Bez ohledu na to, jaký druh fyzické aktivity provádíte, sportovní masáž může být také pro vás. Ať už jste běžec, plavec, tanečník nebo jen někdo, kdo se snaží udržet v kondici, sportovní masáž nabízí mnoho výhod pro vaše tělo a mysl. Domnívám se, že už je to dlouho, co jsem se tak dobře necítila.

Ještě jednou připomínám, já, Lenka, nejsem odborník na masáže. Ale jako někdo, kdo pravidelně cvičí a má ráda papoušky, vím, jak důležité je udržovat své tělo v optimálním stavu. Zapomeňte na stres dne a užijte si relaxační a léčivé výhody sportovní masáže. Zasloužíte si to.