Jaké jsou nejčastější mýty o sportovní masáži
5 září 2023

Sportovní masáž: magie nebo mýtus?

Zcela upřímně, zdálo se mi, že sportovní masáž je vlastně jen fancy název pro běžnou masáž. Jistě, může to být intenzivnější než klidná masáž aromaterapií, ale to je tak vše, ne? Právě jsem si přečetl několik článků na toto téma a musím se přiznat, že jsem byl do značné míry v omylu. A proto chci své zjištění sdílet s vámi, abych mohl vyvrátit pár mýtů o sportovní masáži.

Lehká masáž před tréninkem neboli dynamické protažení

Prvním mýtem je, že sportovní masáž je vždy tvrdá a bolestivá. To je nesprávné. Některé techniky sportovní masáže jsou určené k dynamickému protažení svalů před cvičením. Sportovní terapeuti často používají tyto techniky k přípravě sportovce na trénink nebo soutěž, protože rozptýlené protažení pomáhá snížit riziko svalových poranění a zvýšit celkovou výkonnost. Je to jako zahřívací cvičení pro vaše svaly, které mohou přinést velké výhody.

Klademe důraz na odstranění svalových adhezí a triggerových bodů

Dalším častým omyl je, že sportovní masáž je jen pro profesionální sportovce. Ano, je pravda, že profesionální sportovci často využívají sportovní masáže, ale rozhodně to není jen pro ně. Sportovní masáž může mít prospěch pro každého, kdo má jakékoli svalové napětí nebo bolest. Například, jakoby moje První kontaktní zkušenost s touto terapií souvisí s bolestmi zad způsobenými dlouhými hodinami sezení u počítače a psaní blogů. Po několika sezeních sportovní masáže jsem pocítil významné zlepšení.

Masáž jako regenerace po výkonu

Jedním z dalších mýtu je, že sportovní masáž se provádí pouze po cvičení. To není pravda. Sportovní masáže mohou být provedeny před tréninkem, během tréninku nebo po tréninku. Každá fáze má svůj vlastní účel. Masáž před tréninkem pomáhá připravit svaly na nadcházející výkon, zatímco masáž po cvičení napomáhá regeneraci svalů a snižuje svalovou bolest. Takže, pokud jste právě dokončili intenzivní trénink a vaše svaly jsou unavené a bolestivé, sportovní masáž by mohla být právě to, co potřebujete!

Andělská ruka maséra a její vědecké zázemí

Posledním mýtem, o kterém chci mluvit, je, že sportovní masáž nemá žádné vědecké zázemí. Tento mýtus je obzvláště ošemetný, protože mnoho lidí si myslí, že sportovní masáž je jen o pocitu "dobře". Ve skutečnosti jsou sportovní masáže založené na vědeckých principech týkajících se fungování svalů a tkání. Například technika hluboké tkáně, která je často používána v sportovní masáži, je zaměřena na odstranění svalových adhezí, které mohou omezovat pohyb a způsobovat bolest. Tato technika má solidní vědecké zázemí a prokázalo se, že je velmi účinná.

Každý z nás má svůj unikátní příběh o tom, jak jsme se setkali se sportovní masáží. Já, Jaroslav, jsem na ni narazil právě díky bolesti zad způsobené dlouhým sezením u počítače. Možná máte svůj vlastní příběh. Bez ohledu na to, jak se k ní dostaneme, je jasné, že sportovní masáž je více než jen pocit "dobře". Je to skutečná, vědecká terapie s mnoha potenciálními výhodami pro sportovce a nesportovce.

Proto předtím, než se rozhodnete pro ni nebo proti ní na základě mýtů, zkuste se dozvědět více o ní a zjistit, jak může prospět vašemu tělu a vašemu zdraví. A pokud máte jakékoliv další mýty, o kterých byste chtěli diskutovat, neváhejte mi napsat. Jsem tu, abych s vámi sdílel své zkušenosti a informace, které jsem během své cesty získal.