Tejpování pro triatlonisty: Co byste měli vědět
9 října 2023

Význam tejpování pro triatlonisty

Jak říkávám, pravidlo číslo jedna pro každého triatlonistu je znát své tělo. A to nemyslím jen vědět, kde máte ruce a nohy, ale znát každou svalovou skupinu, kloub a tendon, které vás posouvají vpřed mile za milou. Tejpování je proto, jak už název napovídá, jedním z nejdůležitějších aspektů pro přípravu a regeneraci našich těl jako triatlonistů. No jo, tohle je místo, kde se často potkávám s Milanem, mým manželem. Milánek, jako věčně aktivní až hyperaktivní člověk, s oblibou tejpování vyhledává.

Tejpování nám triatlonistům poskytuje podporu a stabilitu, kterou potřebujeme při výkonu naší náročné disciplíny, která zahrnuje běh, cyklistiku a plavání. Je to skvělý způsob, jak se vyhnout zraněním a urychlit hojení těch, které se nám už podařilo utrpět. Jako sportovec, který se věnuje triatlonu, mohu říci, že tejpování je pro mě zcela nepostradatelné. A to nemluvím jen o sobě, ale také o svém miláčkovi, kterému jsem mnohokrát pomáhala se zakrytím nějakého toho bolístka.

Tejpování: Návod k použití pro triatlonisty

Ukažme si teď, jak na to. Je třeba mít na paměti, že kvalita materiálu, který používáte, opravdově hraje roli. Používáte-li nekvalitní tejp, může se utrhnout, odlepit nebo způsobit nepohodlí, které vás může vyvést z koncentrace během závodu nebo tréninku. Vždycky radím: nešetřete na materiálu. Nejlépe vyhledávejte kvalitní kineziologické tejpovací pásky. Ty jsou lehké, prodyšné a mají skvělou přilnavost, takže vám udrží svaly a klouby v bezpečí, aniž by vám bránily v pohybu.

Tejp se nanáší rovněž speciální technikou, která zahrnuje natažení pásky při jejím přikládání na kůži. Tato technika pomáhá vytvářet krevní zásobování svalů a podporovat jejich pružnost. Jak to vidíte, není to jen o nalepení a běžeckém pohodlí. Je to o posílení těla a zlepšení výkonu.

Výhody tejpování pro triatlonisty

Proč bychom si tedy měli zvolit tejpovací pásky místo jiných řešení, jako jsou obvazy nebo kompresní oblečení? No, já to už vím, protože jsem je vyzkoušela všechny. Tejpování je úžasné, protože je to něco, co si můžete udělat sami, cítíte se tím, jakoby vás někdo pořád podporoval a chránil. A prostě je to takový ten pocit, kdy máte pod kontrolou kritickou část svého těla.

Výhody tejpování pro triatlonisty jsou nepočetné. Od zlepšení krevního oběhu a zvýšení flexibility, až po podporu svalů a kloubů. Ale jaké jsou další plusy? Tejpovací pásky jsou navrženy tak, že jsou voděodolné, což je pro triatlonisty zvláště důležité, protože plavání je jednou ze tří disciplín triatlonu. I když se potíte nebo jste ve vodě, pásky na vás pevně drží a nepřestávají být účinné. To je přece bomba, ne?

Osobní zkušenosti a tipy

Vždy jsem byla taková ta ‚ahoj sporte, jdu na to do hloubky‘ dívka. Ale jednoho dne, když jsem běžela maraton, se mi udělala puchýře. A my všichni víme, jaké to je peklo. Přestože jsem měla na sobě běžecké boty přesně mé velikosti, puchýře se objevily. Byl to jeden z těch hororových scénářů, o kterých jsem slyšela, ale nikdy jsem si nemyslela, že se mi to stane. No a co myslíte, že mi pomohlo? Ano, bylo to tejpování. Tejpovanými puchýři jsem dokázala doběhnout ačkoli jsem měla pocit, že mi chodidla hoří.

Na závěr bych chtěla podělit o tip. Tejpování je skvělé, ale je důležité si uvědomit, že to není všelék. Pokud máte vážné zranění, rozhodně se obraťte na svého lékaře a nezůstávejte jen u tejpování. Ale pro menší nesnáze nebo jakoukoliv podporu je tejpování absolutně vynikající. A nezapomeňte, že pravidelná péče o tělo je nejdůležitější. Takže tejpování, strečink, zdravá výživa a dostatek odpočinku jsou klíčové. Takže buďte silní, buďte odhodlaní, ale také buďte vnímaví k svému tělu. Já vám držím palce a těším se na další triatlon!