Masáž shiatsu: Cesta k vyváženému životu
14 srpna 2023

Co je to masáž shiatsu a proč je tak oblíbená

Shiatsu je forma tělesné terapie, která se stala velmi oblíbenou v posledních letech. Ale co vlastně Shiatsu je? No, je to forma masáže, která používá palce, prsty, dlaně a někdy i lokty, kolena a nohy k modulaci a zlepšení toku energie, zvané ki nebo chi, v těle. Pravdou je, že tomu nemusíte rozumět úplně, ale ztruste mi, že je to cesta ke skutečnému relaxu a vyváženému životu. A proč je právě tato forma masáže tak oblíbená? Protože je to skutečně unikátní metoda, která poskytuje relaxaci, kterou hledáte, zároveň ale také pomáhá v boji s různými zdravotními problémy.

Principy shiatsu masáže

Shiatsu je založen na principu, že naše tělo je propojený systém. Máme řadu energetických kanálů, které jsou v našem těle rozložené. Tyto kanály se nazývají meridideány a jsou to jakési dálnice pro naši energii. Když je některý z těchto meridiánů blokovaný, může to znamenat různé problémy; například bolesti hlavy, únava, stres a celou řadu jiných problémů. Praktik shiatsu masáže tedy používá své ruce, aby tyto blokády našel a uvolnil, což vede k lepšímu toku energie a celkově zdravějšímu tělu a mysli.

Uvolněte svůj stres s pomocí shiatsu

Stres je něco, co nás všechny trápí. Je všudypřítomný a neustále nás tlačí do kouta. Každá minuta našeho života je plná napětí a stresu. Shiatsu nám nabízí cestu, jak se s tímto problémem vypořádat. Jak? No, když praktik shiatsu masáže pracuje s našimi těly, uklidňuje naše tělo a uklidňuje naši mysl. To má za následek snížení stresu, napětí a úzkosti.

Shiatsu jako metoda boje s bolestí

Bolí vás záda? Bolí vás hlava? Máte problémy s klouby? Potřebujete úlevu od bolesti? Pak by pro vás mohla být shiatsu masáž tou pravou cestou. Praktik shiatsu masáže dokáže lokalizovat místa, kde se akumuluje napětí a stres, a pomocí shiatsu technik toto napětí uvolnit. V důsledku toho může dojít ke snížení bolesti a k lepšímu fungování našeho těla a mysli.

Zlepšení spánku díky shiatsu

Spánek je jedna z klíčových částí našeho života. Bez dostatečného a kvalitního spánku se cítíme unavení, podráždění a méně schopni čelit výzvám dne. Ale co když je vám spánek odepřen? Co když trpíte nespavostí nebo máte problémy s kvalitou svého spánku? Pak by pro vás mohla být shiatsu masáž řešením. Shiatsu pomáhá uklidnit naše tělo a mysl, což nám umožňuje lépe se uvolnit a dosáhnout kvalitnějšího spánku.

Shiatsu a mé zkušenosti

Před pár lety jsem se setkal s konceptem shiatsu masáže. Byl jsem upřímně zvědavý, ale zároveň jsem byl skeptický. Jak mohl někdo pouhýma rukama vyřešit moje problémy s chronickou bolestí hlavy? Ale byl jsem dost zoufalý, a tak jsem se rozhodl vyzkoušet to. A můj pes Hugo, který všechno sledoval ze svého oblíbeného místa na gauči, se mi jen smál. První sezení bylo opravdu osvobozující. Cítil jsem, jak se moje tělo uvolňuje a energie mi začala volně proudit celým tělem. A víte co? Mé bolesti hlavy se skutečně zlepšily. Od té doby jsem pravidelným klientem shiatsu masáže a nemůžu si ji vynachválit.

Jak najít shiatsu maséra

Hledáte shiatsu terapeuta, který by vám pomohl na cestě k vyváženému životu? Prvním krokem je najít někoho, kdo se v této terapii specializuje. Existuje řada profesionálních sdružení a organizací, které mohou doporučit kvalifikované a zkušené terapeuty. Vězte ale, že každý praktik má svůj vlastní styl a přístup. Doporučuji tedy zkusit několik různých terapeutů, než najdete toho pravého pro vás. A samozřejmě, nezapomeňte se poradit se svým lékařem nebo zdravotnickým odborníkem, než se rozhodnete pro shiatsu jako formu léčby.