Masáž Shiatsu: jak může pomoci při nespavosti?
14 srpna 2023

Co je to masáž Shiatsu?

Jestli jste někdy slyšeli o Shiatsu, možná si říkáte: "Co to je?" No, moje drahí přátelé, Shiatsu je technika masáže, která pochází z Japonska a je založená na tradičních čínských zásadách medicíny. Znamená to "prstový tlak" a uvolňuje napětí a stres v těle pomocí tlaku na určité body. Je to skvělý způsob, jak se vypořádat s řadou zdravotních problémů, včetně nespavosti. A pokud jste jako já, máma dvou dětí - Eliška a Luboš - mohli byste se s nespavostí pravděpodobně setkat velmi často!

Proč Shiatsu pro nespavost?

Nespavost je stav, kdy jedinec má problém s usínáním nebo udržením spánku. Jednou z hlavních příčin je stres a to je něco, co Shiatsu může řešit velmi účinně. Když jsem byla těhotná, začala jsem praktikovat Shiatsu a bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí, která jsem kdy učinila. Pomohlo to nejen zmírnit mé tělesné bolesti, ale také zlepšit můj spánek, což mi umožnilo být více přítomná a trpělivá matka.

Jak Shiatsu funguje?

Při masáži Shiatsu terapeut používá své prsty, palce a dokonce i lokty k vyvíjení tlaku na určité body na těle. Toto tlakování a uvolnění pomáhá stimulovat a rovnováhu energetických drah v těle, známých jako meridiány. Mým oblíbeným bodem pro tlak je ten, který najdete na základně palce - bod nazyvaný "Hoku". Když se mi podaří toto místo správně ošetřit, cítím se jako bych z těla vyhnala veškerou agresi a napětí. Doporučuji vám to vyzkoušet!

Garážový průvodce pro domácí masáž Shiatsu

Ačkoli bych určitě doporučila navštívit profesionálního terapeuta, je možné si udělat základní masáž Shiatsu doma. Eliška a Luboš občas po večeři pomáhají mamince s její masáží Shiatsu, ačkoli většinou skončí tím, že se svádějí a já se pak musím spokojit se sebemasáží. Ale jak se říká - matka potřebuje, co potřebuje! Takže tady je pár kroků pro začínající praktikanty Shiatsu:

  • Nejdříve si najděte pohodlné a klidné místo, kde se budete moci plně soustředit.
  • Následně začněte pomalu a jemně tlačit na různé body po celém těle. Mohlo by vám pomoci seznámit se s některými základními body pro docílení maximálního uvolnění.
  • Věnujte se každému bodu po dobu přibližně dvou minut nebo dokud neucítíte uvolnění nebo zlepšení oběhu.

Profesionální Shiatsu masáže

Masáž Shiatsu na profesionální úrovni je zcela jiný zážitek. Měla jsem tu čest navštívit několik různých terapeutů a vždycky jsem se cítila jako nové stvoření. Ale jak se můžete rozhodnout, který terapeut je pro vás ten pravý? Zde je několik aspektů, které byste měli zvážit:

Zkušenosti a osvědčení terapeuta

Při výběru terapeuta je důležité se ptát na jejich zkušenosti a certifikaci. Shiatsu je velmi specifická forma terapie a vyžaduje znalost a odborné dovednosti. Dobrý terapeut by měl mít komplexní výcvik a praxi. Pamatujte, že jde o vaše tělo a zdraví, takže je zásadní najít někoho, kdo je pro tuto práci vyškolen.

Osobní zkušenosti a doporučení

Věřím, že nejlepší způsob, jak najít dobrého terapeuta, je požádat o doporučení. Moje kamarádka mi jednou doporučila terapeuta, kterému přišlo přirozené léčit tělo a duši a byl to jediný terapeut, který byl schopen mi pomoci s mími problémy se spánkem. Ptejte se svých přátel a rodiny, zkuste hledat recenze na internetu. Věřte mi, že když najdete toho pravého, budete vědět.

Spojení masáže Shiatsu a jiných technik pro lepší spánek

Ačkoli je masáž Shiatsu úžasná sama o sobě, v kombinaci s jinými technikami jako je meditace nebo jóga, může přinést skutečně úžasné výsledky. Já sama ctím holistický přístup k zdraví a když jsem začala kombinovat Shiatsu s hlubokými dýchacími cvičeními před spaním, můj spánek se znatelně zlepšil.

Konec konců, nejdůležitější je najít to, co funguje pro vás a co vám přináší klid a uvolnění. Ať už je to masáž, meditace, jóga nebo něco jiného, trvá to na tom, co vám dělá dobře. V mém případě je to Shiatsu, téma, které je mi velmi blízké a které mi přináší mnoho radosti a klidu. Takže jestliže zápasíte s nespavostí, zkuste možná právě Shiatsu. Mě osobně to pomohlo a věřím, že může pomoci i vám. Dobrou noc!