Těhotenská masáž: Jak ji můžete provádět doma
14 srpna 2023

Těhotenská masáž: Co to vlastně je?

A jo, těhotenská masáž. Slyšíte to slovo a hned se vám tělo uvolní, že? Propojení těch dvou slov v jednom výrazu zní jako harmonie ženství, pohodlí a relaxace. Ale co je těhotenská masáž? Skvělý dotaz! A právě tuhle vraťme na první místo. Těhotenská masáž je speciální typ masáže pro těhotné ženy (ano, opravdu), který je navržen tak, aby pomohl zvládnout některé z těch nezapomenutelných, ale někdy frustrujících výzev, které těhotenství přináší.

Že to je ale na viď? Co takhle, že taková masáž pomáhá zmírnit bolesti zad, ulevit od otoků a křečí, zlepšuje krevní oběh a lze ji využívat i jako přípravu na porod. A to je jen začátek. Speciální techniky používané během těhotenské masáže také podporují relaxaci a mohou pomoci zlepšit spánek. Pak je tady ještě ta úplně nejlepší část - těhotenská masáž často vede k intenzivnější propojení s vaším dítětem. Takže ano, těhotenská masáž je skutečně tak úžasná, jak to zní!

Přínosy těhotenské masáže: Proč je to prostě nezbytné

Ale teď se pojďme podívat na to, jak těhotenská masáž může opravdu prospět vám a vašemu dítěti. Zaprvé, ulevuje od fyzického stresu. Během těhotenství vaše tělo prochází mnoha změnami, které mohou způsobit napětí a bolest v různých částech těla. Těhotenská masáž může pomoci, pokud trpíte bolestmi zad, otoky, křečemi, nebo obecně pocity nepohodlí.

Zadruhé, masáže mohou pomoci zklidnit mysl. Těhotenství je období plné emocí a starostí, a těhotenská masáž může poskytnout klidný prostor pro relaxaci a odpočinek. Je to také skvělá příležitost pro vás, abyste se soustředily jen na sebe a své dítě.

A nakonec, co takhle spánek? Ach, ten zatraceně potřebný spánek. Kdo by si myslel, že když jste těhotná, můžete mít problémy se spánkem? Ale pravda je, že mnoho těhotných žen má potíže se spánkem. Dobrou zprávou je, že těhotenská masáž může pomoci zlepšit kvalitu spánku. A to je něco, co každá budoucí máma chápe jako neocenitelný dar.

Jak provádět těhotenskou masáž doma

Je skvělé, že masáže můžete provádět doma! Takže vlastně takovou těhotenskou masáž můžete kdykoliv a kdekoliv. Stačí pár tipů a triků, jak na to. Ale nejdříve si dejme krátkou přestávku. Užijte si svačinu, zhluboka se nadechněte, nebo si jen tak sedněte. Víte, jsme v půlce tohoto článku a potřebujeme se také trochu zastavit. Jak se vám to zatím líbí? Doufám, že vám to připadá užitečné a inspirující! A teď zpátky k tématu.

Prvním krokem je najít pohodlné místo. Nemusíte mít speciálně navržený masážní stůl, ale pokud ho máte, to je skvělé. Můžete však také použít pohodlnou postel, gauč nebo třeba i podlahu pokrytou peřinami.

Dále je potřeba mít kvalitní masážní olej. Jojobový olej je skvělý, protože je hypoalergenní a jemný na citlivou pokožku. Ale můžete použít jakýkoliv olej, který máte po ruce a který vám vyhovuje.

Pak je na řadě technika. Nejlepší je použít kombinaci různých technik, jako je hladění, hnětení a tření. Pokud jste na něco alergičtí nebo něco vám vadí, nebojte se to změnit nebo to vůbec vynechat.

Bezpečnostní opatření při těhotenské masáži

Otázka bezpečnosti je něco, na co je třeba pamatovat při provádění těhotenské masáže. Opravdu, není to jen tak. I když těhotenská masáž je bezpečná pro většinu těhotných žen, každá žena je jedinečná a má své vlastní specifické potřeby. Některé ženy mohou mít určité zdravotní stavy nebo komplikace, které by mohly způsobit, že masáž bude méně vhodná, nebo dokonce nebezpečná.

Je důležité také pamatovat na určité oblasti těla, které by měly být při masáži vynechány. Některé z nich zahrnují oblast břicha a určité body na nohou, které mohou stimulovat kontrakce. A také stojí za zmínku, že některé ženy mohou během těhotenství mít zvýšenou citlivost na určité zóny, takže je důležité být opatrný a citlivý.

Bezpečnost při těhotenské masáži je také o hledání rovnováhy mezi užíváním si pohodlí a relaxace a poslechu svého těla. Takže, pokud se cítíte nekomfortně, nebo máte pocit, že něco není v pořádku, je důležité komunikovat své pocity se svým partnerem.

Zvládnete to: posílání lásky k sobě a svému dítěti

A konečně přišla ta nejdůležitější část. Těhotenská masáž je skvělá příležitost propojit se se svým tělem a svým dítětem. Je to čas posílat lásku a pozitivní energii do vašeho těla a dítěte. Je to velký dar, který můžete dát sobě a svému dítěti.

Můžete třeba během masáže promluvit se svým dítětem. Může to být cokoli - od přání dobré noci až po vyjádření vašich nadějí a snů pro něj. Nemusíte mluvit nahlas. Důležité je, že to, co říkáte, je upřímné a z hloubky srdce. Těhotenská masáž je skvělá příležitost otevřít srdce a dát své lásce k vašemu dítěti volný průchod.

Nicméně, nenechte se odradit, pokud nemáte na masáže zrovna "ten správný dotek". Nejde o to, jak vypadá vaše masáž, ale o to, jak se cítíte během ní. Nejde o to, jak dobře provádíte techniku, ale o to, jak moc se cítíte propojenia s vaším tělem a vaším dítětem. A máte mou slovo, že všechno ostatní přijde s časem.

Ukliďněte si: Příprava na těhotenskou masáž

Když jsem byla těhotná, pro mě bylo velmi důležité mít vše připraveno. Nikdo nechce být rušený v půlce masáže, že? Takže se ujistěte, že máte vše, co potřebujete, blízko sebe. A to zahrnuje ručníky, masážní olej, vodu k pití, cokoliv co byste mohli potřebovat během masáže.

A potom je tu ještě jedna věc, která je pro kvalitní masáž zcela nezbytná - uvolněná atmosféra. Nemusíte mít dokonalý zenový koutek v domě, ale pokud máte, to je skvělé. Můžete si pověsit své oblíbené obrázky, rozsvítit svíčky, pustit si nějakou relaxační hudbu nebo si prostě jen zařídit pohodlné místo, kde se budete cítit dobře.

Koneckonců, klíčem ke skvělé těhotenské masáži je, aby se vám líbilo. Ať už to znamená relaxaci na gauči s oblíbenou hudbou, nebo zůstání v klidu a tichu, je to na vás. A věřte mi, že pokud se budete cítit dobře, budete to cítit i ve svém těle. A to je přece to, na čem nám nejvíce záleží, že?