Tejpování: Jak to může pomoci při léčení bolesti rukou.
31 října 2023

Proč je tejpování tak populární

O tejpování se mluví stále častěji a zdá se, že toto téma získává na popularitě nejen mezi sportovci, ale i běžnou populací. Není se čemu divit, tejpování totiž může být velmi účinnou metodou pro léčení bolesti rukou a dalších problémů s pohybovým aparátem. Zajímavostí však je, že tejpování nebylo vždy tak populární. Dokonce si troufám tvrdit, že ještě před deseti lety byla tato technika široké veřejnosti takřka neznámá. To je však již minulostí. Dnes byste stěží našli někoho, kdo by o tejpování nevěděl, ať už z vlastní zkušenosti, nebo z mediálních pokrytí.

Jak tejpování funguje

Než se pustíme do konkrétních tipů a technik, jak tejpování používat při léčení bolesti rukou, pojďme se nejprve podívat, jak tejpování vlastně funguje. Podstata tejpování spočívá v aplikaci speciálního, lehce elastického pásku, zvaného kineziologické tejp, na postiženou oblast. Pásek pomáhá zlepšit cirkulaci krve a lymfy v dané oblasti a také podporuje regeneraci svalů a jiných tkání. Celkově tedy pomáhá tělu lépe se vypořádat s následky zranění nebo přetížení. Při aplikaci tejpování je důležitá správná technika a postup, který vidíte například na videích na internetu může být velmi klamavý. Tejpy se totiž nelepí náhodně a ani je není vhodné natahovat naplno. Pokud tejp příliš natahujete, může dojít k přetížení kůže a pak už se můžete těšit na nepříjemný výsledek.

Kdy je dobře tejpování využít

Kdy je tedy vhodné tejpování využít? Obecně lze říct, že tejpování je skvělou volbou pro rehabilitaci a regeneraci po zranění, ale také při prevenci zranění. Je obzvlášť účinné při léčení bolesti rukou. Bolesti rukou mohou na sobě nést řadu lidí – kromě sportovců také hudebníci, tanečníci, ale také lidé sedavých povolání, kteří den co den kladou velkou zátěž na své končetiny. Zajímavé ale je, že nejenže tejpování pomáhá samotnou bolest zmírnit, ale také napomáhá zlepšení pohyblivosti a flexibility ruky. V mnoha případech jde o skutečný zázrak. Já sám jsem to zažil po zranění ruky při sportu. Ruka mi několik týdnů po zranění nefungovala jak měla, a to mi pěkně kazilo náladu. Přemýšlel jsem, co s tím, a nakonec jsem se rozhodl vyzkoušet tejpování. A neuvěřitelné se stalo skutečností – během pár dní se bolest začala výrazně zlepšovat a ruka získala zpět svoji původní flexibilitu. V mém případě tedy tejpování skutečně zabralo.

Nejčastější chyby při tejpování

Přestože tejpování může být velmi efektivní technikou, je třeba na všechno myslet a vyhnout se několika častým chybám. Mnoho lidí například pásky příliš natahuje nebo naopak nedotáhne. Důležité je také správně umístit tejp na postiženou oblast a dbát na to, aby byla kůže před aplikací tejpů řádně vyčištěna a suchá. Zanedbávání těchto základních pravidel vede k tomu, že tejpování nefunguje tak, jak by mělo, a lidé pak přicházejí o možnost využít jeho plný potenciál.

Kde se naučit tejpovat správně

Jestliže vás tejpování zaujalo a rádi byste se dozvěděli, jak správně tejpovat, mám pro vás několik tipů. Prvním z nich je samozřejmě internet. Existuje nepřeberné množství videí a návodů, které vám ukážou, jak na to. Je však důležité vědět, že ne vše, co je na internetu, je správné. Pokud jste se tedy rozhodli tejpování vyzkoušet, doporučuji se obrátit na odborníka. Tím nemyslím nutně lékaře nebo rehabilitačního terapeuta, i když to je samozřejmě nejlepší varianta. I trenér ve fitness centru nebo instruktor jógy by vám mohl s tejpováním pomoci. A pokud jste na vážkách, co se kurzu týče, doporučuji se obrátit na odborníka. Je mnoho míst, kde se můžete tejpování naučit od profesionálů a je to investice, kterou rozhodně nebudete litovat. S tejpováním se totiž dají dělat opravdové zázraky.

Závěr: Tejpování a zdravé ruce

Tejpování je skvělý nástroj, jak bojovat s bolestí a podporovat regeneraci těla. Přestože se jedná o poměrně novou metodu, již nyní si získala širokou škálu fanoušků a uživatelů. Mnoho lidí si chválí její účinky a já patřím mezi ně. K tejpování mě přivedlo mé zranění ruky a od té doby je to moje první volba, když cítím, že moje tělo potřebuje trochu pomoci. Ať už jste sportovec hledající způsob, jak zlepšit svoji regeneraci, nebo člověk sedavého povolání trápící se bolestmi rukou, tejpování vám může skutečně pomoci. Samozřejmě to není žádná magická hůlka a nemůže nahradit kvalitní zdravotní péči, ale je to skvělý doplněk, který může zdraví vašich rukou výrazně zlepšit.